Zorunlu trafik sigortası primlerinde yeni uygulama.

1 temmuz 2008 itibariyle trafik sigortasında yeni bir dönem başladı. Hazine tarafından belirlenen zorunlu sigorta 1 temmuz 2008’den itibaren yeni bir uygulamaya geçildi. Bu yeni uygulama ile beraber trafik sigorta primleri sigorta şirketlerince serbestçe belirlenecek.
Peki artık zorunlu trafik sigortası primleri sigorta şirketlerince serbestçe belirlenecek olması ne anlama geliyor.
1 temmuz 2008 öncesinde trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtların kanunen yaptırmak zorunlu olduğu trafik sigortasında hem teminat limitleri hem de sigorta primi hazine müşterşarlığı tarafından belirleniyordu. Her yılın başında da teminatlar ve primler günün şartlarına göre revize edilip, sigorta şirketlerine duyuruluyordu. Sigorta şirketleri de hazine’nin tespit ettiği bu prim üzerinden trafik sigortasını satışlarını gerçekleştiriyordu. Bu yüzden de trafik sigortasının primi şirketten şirkete değişmiyor ve Türkiye’nin her yerinde aynı fiyat uygulanıyordu. 1 temmuz’da başlayacak yeni uygulama ile zorunlu trafik sigortası’nda teminat limitlerini eskiden olduğu gibi yine hazine tarafından belirlenecek. Ancak bu teminatlar için alınması gereken primleri ise sigorta şirketleri serbestçe belirleyip sigortalıya satabilecek.
Bir başka deyişle, sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortası primlerini belirlerken, kasko primlerini belirlerken kullandıkları istatiki verilere dayanan parametreleri kullanarak fiyatlama yapacaklar. Bu durum elementer sigorta sektöründe kar etmesi imkansız bir branş olarak izlenen zorunlu trafik sigortalarında kar etme şansı doğuracak. Ancak bir yandan da metropol yerleşimlerin dışındaki bölgelerde yaşayan araç sahiplerinin daha hesaplı zorunlu trafik sigorta primleri ödeme imkanı olacak.
Öte yandan türk sigorta sektörü türk halkı tarafından geliştirilen pratik çözümler nedeniyle en çok darbe yiyen sektörlerden biri olma geleneği burada da ortaya çıkıyor olacak. Türkiye sigorta ve resüarns şirketleri birliği tarafından yayınlanan rehber tarife incelendiğinde istanbul plakalı bir özel otomobil için önerilen baz prim herhangi bir kar marjı içermemekte.
220 TL iken istanbul’a yarım saat uzaklıktaki başka bir güzide ilimiz olan kocaeline ait plakalı özel otomobil için önerilen baz prim 188 TL. Eğer sigorta şirketleri prim belirleme aşamasında bu açık ile ilgili bir önlem almazlarsa, istanbul trafiğinde dolaşan komşu illere kayıtlı otomobil sayısında oldukça büyük artış olacak gibi gözüküyor.
Tabii prim belirleme aşamasında tüketicinin haklarının korunmasını sağlamak amacıyla bazı sınırlamalar da getirilmiş. Örnek olarak sigorta şirketleri araç türüne göre il bazında temel sigorta primini serbestçe belirlerken, tespit edilen tutar üzerinden %10 oranında indirim veya %20 oranında artırımı aşmamak gibi bir sınırlama olacak. Belirlenen tarifeler de 3 aydan önce değiştirilmiyecek. Sigorta şirketi ayrı riske sahip araçlara veya araç sahiplerine düzenlenen sigorta sözleşmelerinde aynı prim üzerinden düzenleme yapacak. Bu sınırlama zaten sigorta şirketlerinin kasko primlerinde uyguladıkları mantık dahilinde olacağı için bir sorun görmüyoruz.