Zorunlu BES nedir.

Farketmişsinizdir, son üç aydır Bireysel emeklilik sistemi’ne BES katılımınızı sağlamak amacıyla sizden randevu isteyen BES danışmanlarının aramaları adeta bir bıçak gibi kesildi. Bunun nedeni 1 ocak 2017’de hayatımıza girecek olan BES’e otomatik katılım uygulaması. Yurtiçi tasarruf oranının artırılması ve çalışanların çalışma döneminde sahip oldukları refah seviyesinin emeklilik döneminde de korunması için emekliliğe yönelik olarak tasarruf etmeye özendirilmesi amacı ile 45 yaşını doldurmamış olan, özel sektör ve kamu çalışanlarının otomatik olarak BES’e dahil edilecekler. BES otomatik katılım, uygulamanın yumuşatılmış ismi. Devlet tasarruf oranını arttırmak amacıyla zorunlu, hatta cebren 45 yaş altı çalışanları BES sistemine otomatik olarak kaydını yaptırıyor. Bunu da işverenler aracılığı ile yapacak. Otomatik katılım için hangi firma ile çalışılacağını işveren firma karar verecek. Dolayısı ile BES şirketleri danışmanlarla size satış yapmak yerine kurumsal pazarlama ile şirketlerle irtibata geçmeye başladılar.
BES’te otomatik katılım nedir.
Sistemin resmi adı “BES otomatik katılım” olarak geçiyor. Sistemin cayma hakkı olması sebebiyle zorunlu olmadığı söylense de çalışan bireylerin katılıp katılmama tercihleri dikkate alınmadan yapıldığı için zorunluluk söz konusu. Hatta kişilerin tercih ve seçme özgürlüklerinin göz ardı edilmesi nedeniyle yasal altyapısı tartışmalara açık bir uygulama.
Zorunlu BES’de cayma hakkı nasıl çalışıyor.
Çalışanın, “Yaa ben istemiyorum ve veya benim zaten var ikincisine gerek yok” deme hakkı yok. Ancak çalışan emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip iki ay içinde sözleşmeden cayabiliyor. Cayma olması durumunda ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 işgünü içinde çalışana iade ediliyor. Tabii konuya muhattap olan emeklilik şirketinin operasyonel süreçlerinin bu organizasyona ne kadar hazır olduğuyla ilgili bir risk söz konusu. Geçmişte stopaj iadeleri ile yaşanan gecikmelerin BES şirketlerinden kaynaklandığını düşünürsek çok keyifli bir resim karşımıza çıkmıyor.