Zorunlu BES devlet katkısı.

Cayma hakkını kullanmayanlar için Zorunlu BES
Cayma hakkını kullanmayan çalışanlar Müşteşarlıkta belirlenen hallerde katkı payı ödemesine ara verilmesini talep edebiliyorlar. İşverenin değişmesi halinde, yeni işyerinde bu madde kapsamında bir emeklilik planı var ise çalışanın birikimi ve sistemde kazandığı emekliliğe esas süresi yeni işyerindeki emeklilik sözleşmesine aktarılabiliyor. Devlet katkısını hak etme ve ödeme koşullarına uymak kaydıyla otomatik katılım ile sisteme giriş yapanlardan cayma hakkını kullanmayanlarla özel %25’lik devlet katkısına ek olarak tek seferde 1.000 TL tutarında devlet katkısı alınacak.
Tüm işverenlerin bu sisteme geçmesi zorunlu mu.
1 ocak’ta başlayacak zorunlu BES’e otomatik katılım uygulanmasına önce 1000 ve üzeri çalışanı olan işletmeler girecek. Nisanda 250 kişilik şirketler ile kamu kurumları eylülde ise 100 ve üzeri çalışanı olan şirketler sisteme dahil olacak. Maaşlardan ilk kesintiler ocak sonunda yapılacak. İş verenlerin ocak değil de şubat sonu yaparım” demeke gibi bir lüksü yok. Bu durumda hem çalışanların geç yatan birikimden dolayı oluşacak kayıptan sorumlu olacak hem de para cezası ödemek zorunda kalacaklar.
Zorunlu BES’te maaşlardan ne kadar kesinti olacak.
Düzenlemeye göre çalışanın, prime esas kazancının yüzde 3’ü her maaşından kesilecek. Bu da asgari ücretle çalışan için 50 lira olurken kesilecek en yüksek tutar ise 321 lira olacak bu da 10.705 lira bir maaşa denk geliyor.
Zorunlu BES’de devlet katkısı nasıl çalışacak.
Otomatik katılım sonucu bireysel emeklilik sistemine aktarılacak tutarlarda da diğer bireysel emeklilik sözleşmelerinde olduğu gibi %25 devlet katkısından yararlanabiliyor. Zorunlu BES fon seçimi, masraf ve kesinti nasıl olacak. Birikimler işveren ile emeklilik şirketlerinin üzerine anlaştığı emeklilik fonlarında değerlendirilirken, sunulan emeklilik planları kapsamında şirketlerce fon işletim gideri kesintisi dışında başka bir kesinti yapılmayacak. İsteğe bağlı katılımda katılımcı fon seçiminde söz sahibi olurken burada işveren firmanın ve fon yönetim performansı çok da başarılı olmayan BES şirketlerinde olması birikiminizin tek getirisinin %25’lik devlet katkısı olma durumu ile sizi karşı karşıya bırakabilir ama zaman içinde bunu önleyici düzenlemeler yapılacağını ummaktan başka şansımız yok.