Ziraat ve garanti bankası kredi kartıyla prim ödemesi.

Dün milliyet’te yayınlanan habere göre sosyal güvenlik kurumu SGK prim ödemelerinin kredi kartıyla yapılması noktasında 13 bankayla anlaşıldığını bildirerek, Ziraat Bankası’nın tüm işlemlerde Türkiye Garanti Bankası’nın ise şimdilik kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılar için kredi kartıyla prim tahsilatı işlemlerini yapacağını belirtti. Diğer bankaların ise altyapıyı tamamladıktan sonra bu konuda hizmet vereceği kaydedildi.
Açıklamada 2009 yılının ocak, şubat, mart aylarında, 26 banka ile prim tahsilatı protokolü imzalayarak, prim ödeme yükümlülüğü bulunanların, primlerini kolay ve hızlı bir şekilde ödeyebilmeleri konusunda önemli bir adım atıldığına dikkat çekilerek, “SGK, vatandaş odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde, kuruma prim ödeyecek yükümlülerin cari ay işverenlerin çalıştırdıkları sigortalılara ait primler, kendi nam ve hesabına çalışanların primleri ve isteğe bağlı sigorta primleri primlerini kredi kartı ile ödemeleri konusunda bazı bankalarla anlaşma yapmıştır” denildi.
SGK, kredi kartı ile prim tahsilatı protokolü imzalayan bankalardan bazıları söz konusu uygulamaya başlarken, diğer bankalar ise bilgi işlem alt yapılarını oluşturmasını müteakip uygulamaya geçeceğini belirterek, Ziraat bankası tüm işlemlerde, Türkiye Garanti Bankası ise şimdilik kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılar için kredi kartı ile prim tahsilatı işlemlerine başladığı açıklandı.
Kredi kartıyla prim ödemesi yapılacak bankalar
Açıklamada 8 nisan 2010 itibariyle 13 banka ile protokol imzalanmış, diğer bankalara da protokol yapmaları konusunda çağrıda bulunulduğu belirtilerek, buna göre prim ödemelerinin kredi kartıyla yapılabileceği bankalar şöyle sıralandı.
“Akbank, Albaraka türk katılım bankası, asya katılım bankası, fortisbank, ıng bank, turkish bank, türk ekonomi bankası, Türkiye garanti bankası, türkiye halk bankası, türkiye iş bankası, türkiye vakıflar bankası, T.C ziraat bankası ve Yapı Kredi bankası” denildi. Kurum’un internet sayfasından da primlerin kredi kartıyla ödenebilmesi yönünde çalışmalar başlatıldı.”
Ödemeler nasıl yapılacak