Yurtdışında hangi kredi kartını nasıl kullanmalıyım.

Bir önceki yazımızda yurtdışında online kredi kartı kullanımının avantajlarından ve dikkat edilmesi gereken konulardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise yurtdışı seyahatlerinde kredi kartının fiziksel olarak kullanım avantajlarından ve dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetmek istiyoruz.
Yurtdışı harcamalarınızı kredi kartı kullanarak yapmak, öncelikle seyahat ederken büyük miktarlarda nakit taşımanızı gerektirmeyecektir. Böylece bu nakitin çalınma riskini azaltacaktır. Yanınızdaki nakit parayı asgari miktarda tutmanız durumunda yurtdışında paranızın çalınma ihtimali nedeniyle yaşayabileceğiniz paranoya da azalacağından seyahatin sebebi ister iş olsun ister tatil daha fazla keyif almak mümkün olacaktır.
İster yurtiçinde veya ister yurtdışında olsun kredi kartı kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken en büyük konu, kredi kartı harcamaları ile ilgili bir bütçe oluşturmanız ve bu bütçeye olağanüstü durumlar dışında bağlı davranmanızdır. Unutmamak gerekir ki kredi kartı kullanımı, dönem borcunun tamamını kapattığınız yani faiz yemediğiniz sürece fayda sağlayabileceğiniz bir üründür.
Hangi kartı kullanmalıyıım ?
Normal şartlar altında biri Visa diğeri Mastercard olmak üzere iki ayrı bankadan iki kredi kartı en pratik ve mantıklı çözüm olacaktır.
İki kredi kartı için ayrı bankayı tercih etmeyi tavsiye etmemizin en önemli sebebi ise her ne kadar bankaların ve ödeme sistemlerinin provizyon sistemleri 7 gün 24 saat hizmet veriyor olsa da, yaşanbilecek bir bağlantı sorunu veya bakım nedeniyle onay alınamazsa diğer kart ile işlemi gerçekleştirme imkanına sahip olmaktır. Türkiye’den farklı bir zaman diliminde bulunan bir ülkede olmanız durumunda bu kritik önem taşımaktadır. Bankalar dönem dönem kredi kartı sistemleri üzerinde bakım amaçlı planlı kesintiler yaparlar ve bu kesintileri yerel saatle sabaha karşı planladıkları için kart sahibinin gün ortasında yaptığı bir alışveriş bu döneme denk gelebilir ve işlem için onay almak mümkün olmayabilir.
Yurtdışında götürülecek kredi kartının hangi banka kredi kartı olacağına karar verirken dikkat edilmesi gereken bir unsur da issuer bankanın ilgili ödeme sistemine direkt bağlantısı olup olmadığıdır. Günümüzde birçok bankanın kredi kartı sistemlerinin visa ve mastercard ödeme sistemlerine direkt bağlantısı bulunmakta. Ancak az sayıda kredi kartı olan issuer bazı bankalar, bu ödeme sistemlerine bağlantılarını BKM üzerinden sağlamaktadırlar. Bu durumda da bankalara ait bir kredi kartına provizyon alımı sırasında sorun yaşanabiliyor. Örnek vermke gerekirse ismini vermek istemediğimiz bir banka bundan birkaç sene öncesine kadar mastercard logolu kredi kartı sayısı birkaç yüzbin adedi ancak bulduğundan Mastercard bağlantısını BKM üzerinden gerçekleştiriyordu ve siz bu bankadan sahip olduğunuz mastercard’ı amerika’da kullanmaya çalıştığında provizyon alma olasılığınız %50’ye kadar düşüyordu.