Yüksek limit ve fazla kredi kartı.

Kişinin kredi kartı borcu ile ilgili bilgi sahibi olabileceği en önemli kaynak hiç şüphesiz kredi kartı ekstreleri. Ekstrelerin herhangi bir mağduriyete sebep vermeyecek şekilde, en optimum bilgiler içermesini sağlayacak standartları bankaların kendileri veya BKM aracılığı ile belirlemeleri gerekir.
Hazır bahsi geçmişken kredi kartı limitleriyle ilgili bir kaç faydalı konuya daha değinelim. Kredi kartı şirketleri limitinizi artırmaya bayılırlar. Ödemeleriniz düzenliyse, son ödeme tarihinde kredi kartı dönem borçlarınızın tamamını da ödemiyorsanız, bankalar sizin limitinizi ne kadar çok arttırırlarsa sizden o kadar fazla faiz kazanacaklarını düşünürler. Bu saadet zincirinin, yani borcunu taksitlendiren tüketicinin bu şekilde davranmaya uzun süre devam etmesinin, sonsuza kadar tatlı para sağlayamacağından da bankalar bilincindedirler. Gün gelir borçlu borcun altından kalkamazsa, borcun tasfiyesine giderek kurtarabileceklerini kurtarma yoluna giderler. Kredi kartı işinde olan hiçbir bankacı, nihai amacın bu olduğunu kabul etmeyecektir. Toplumsal olarak kabul edilebilir asıl amacın, bu kaçınılmaz sona ulaşmadan önce söz konusu müşterinin hatasının farkına vararak davranışlarını değiştireceği güne kadar gelir almak olduğunu iddia ederler. Malum, yaşamdan hikayeler söz konusu olduğunda herkes son mutlu biten hikaye ister.
Kredi kartında prestij nereden geliyor?
Bazı tüketicilerde, yüksek limitli birden fazla kredi kartı sahibi olmanın bir prestij kaynağı olduğuna dair yanlış bir algı mevcut. Yüksek limitlerine sahip prestijli kredi kartlarını kullanan kişiler, o kartları kullandıkları için değil, gelirleri o kartları kullanmaya imkan verdikleri için prestijli kabul edilirler. Yani kartta prestij limitte değil, beyan edebildiğiniz düzenli gelirde mevcuttur.
Kredi kartı limiti risk demektir.
Limit bankanın size tanıdığı borçlanma oranıdır. O yüzden kredi kartlarınızı tanımadığınız insanların kullanıma açmayın. Kullanmadığınız kredi kartlarını ya güvenli bir yerde saklayın yada hiç kullanmıyorsanız iptal ettirin. Acil durumlar için gelirinizin birkaç katı üçten fazla olmaması sizin lehinizdedir limitli bir kredi kartınız olması normaldir. Ancak böyle bir limite sahip kredi kartlarınıza iyi sahip çıkmanız gerekir.
Ortalama bir tüketici için yukarıda bahsettiğimiz algılamanın aksine kredi kartı limitinin yüksek olmasından ziyade, gelir ile mantıklı bir oran içerisinde olması iyidir. Özel dönemlerde ipin ucunu farkında olmadan kaçırmanız durumunda, limitiniz size dur der. Tabi meral tamer’den öğrendiğimiz üzere kullandığınız kredi kartı ekstresinde kullanılabilir limit bilgisinin yer alması da sizin iyiliğinizedir.