Yöneticiler küresel kredi temerrütlerinde artış bekliyor.

Uluslararası kredi portföy yöneticileri işbirliği IACPM tarafından yapılan yeni bir anket 2024 yılında küresel kredi koşulları için köümser bir görünüm ortaya koydu. 30’dan fazla ülkede 135’ten fazla finans kuruluşundaki portföy ve varlık yöneticilerinin yanıtlarını içeren anket, çoğunluğun yakın gelecekte kurumsal kredi temerrütlerinde artış beklediğini ortaya koydu.
Özellikle katılımcıların %51’i kuzey amerika’da kurumsal temerrütlerde bir artış beklerken %57’lik biraz daha yüksek bir oran avrupa’da bir artış öngörüyor. Anket ayrıca, düşük gelirli ABD tüketicileri arasında artan finansal strese ilişkin endişelerin altını çizdi, ancak bu demografik grup potansiyel olarak düşük işsizlik oranları ve çok düşük faiz oranlarıyla uygun fiyatlı ev ipoteklerine erişim nedeniyle direnç gösteriyor.
Daha fazla temerrüt beklentisine rağmen, katılımcıların sadece dörtte biri kuzey amerika’nın bu yıl bir resesyonla karşı karşıya kalacağına inanıyor. Buna karşılık %37’si avrupa’nın 2024 yılında bir resesyona gireceğini öngörürken ankete katılımcıların %19’u bölgenin halihazırda bir resesyon yaşıyor olabileceğini öne sürüyor. Anket ayrıca genel kredi spreadlerin genişlemesinin beklendiğini de ortaya koymuştur. Bununla birlikte kuzey amerika’da yatırım yapılabilir kurumsal kredi speadlerinin yıl boyunca daralabileceği konusunda bir fikir birliği var.
IACPM icra direktörü bazı üyelerin yılın ilk çeyreğinde önemli ölçüde sıkılaşan spreadlerin şu anda mevcut ekonomik ve piyasa döngüleriyle uyumlu seviyelerde olduğuna inandıklarını belirtti.
Bu anketin bulguları, küresel kredi piyasalarının karşı karşıya olduğu zorlukları ve belirsizlikleri yansıtmakta ve sektör profesyonellerinin yılın geri kalanına ilişkin beklentileri hakkında fikir vermektedir.