Yeterince birikim yapıyor musunuz.

Son 15 senedir toplumumuzda birikim alışkanlıklarını çok geriledi. Oysa birikim, bir hayata boyu sürdürebilmesi gereken bir disiplindir. Birikimin etkin yapılabilmesi için bir amacı olmalıdır. İnsan hayatında amaçlar zaman ve dönemlere göre değişim gösterir. Birikim sabit kalmak üzere, amaçlarınızı hayatınızın çeşitli dönemlerinde revize ederek kenara para koymanız en sağlıklısıdır.
Birikim özgürlüktür
Birikim yapmak gereki, çünkü birikim sahibi olmak kişiye özgürlük verir. Birikimsiz bir yaşam seçip bu yönde ilerlemeniz durumunda çok kısa sürede kendinizi maaş gününe bağımlı hale gelmiş bulursunuz. Her ay hesabınıza düzenli yatan para olmadan yaşamayacağınıza inanmaya başlar ve kendinizi işinizin gereklerinin hayatınızı kontrol etmesine izin vermiş olarak bulursunuz.
Hele bir de ihtiyaç kredisi, kredi kartı gibi ürünleri bir kaldıraç gibi kullanıp, normalde sahip olmanız gereken hayat tarzının üzerinde çıktıysanız, birikim yapmak yerine kazandıklarınızın önemli bir kısmını faiz olarak bankalara ödüyorsunuz demektir.
Bir gün siz de işsiz kalabilirsiniz.
Birikim yapmanız gerekir, çünkü hiç bir geliriniz olmadan en az 6 ay geçinebileceğiniz bir miktar paranızın olması hayati önem taşır. Bu profesyonel hayatın olmazsa olmazları arasında bir kuraldır, zira çalışanın öyle bir niyeti olmasa da işverenin çalışanı ile yollarını ayırması her zaman mümkündür. Sahip olduğunuz birikim kadar yüksek olursa, kendinizi o kadar güvende ve özgür hissedeceksiniz. İşsizlik sigortası ilk bakışta yukarıda paylaştığımız risk için ideal bir koruma sağlıyor
İzlenimi doğursa da, pratik uygulamalarında özel işsizlik sigortalarının İŞKUR işsizlik sigortasının tamamlayacısı olarak kurgulandığını unutmayın. Yani işten çıkartılırken imzaladığınız evraklar nedeniyle İŞKUR’a başvuramıyorsanız, özel işsizlik sigortasından da faydalanamazsınız. Bu konuyu daha önce yaptığımız bir röportajda dile getirip çok net bir yanıt almıştık.
Birikimi yatırıma yöneltin
Birikimin devamlılık arz etmesi gerçeğini kabul edip ona göre yaşamaya ve kenara para ayırmaya başladığınızda, birikimlerinizi nasıl değerlendirmeniz gerektiğine dair bazı seçimlerde bulunmanız gerekir. Bu seçimleri yaparken mümkünse vade konusunda esnek, belirli vergi avantajına sahip tercihler arasında seçim yapmanız mantıklı olacaktır. Amacınız düzenli birikim yapabilmek ise bireysel emeklilik BES sizin bir alternatif olabilir.
Ancak BES’in adından da anlaşılabileceği gibi uzun süreli, sabır isteyen bir yatırım aracı olduğunu unutmayın. Meşhur %25’lik devlet katkı payına rağmen erken çıkış durumundaki kesintiler olacağını unutmayın. Verimli bir BES’te minimum 10 sene kesintisiz birikim yapmanız gerekir, biriken tutarı ve getirinin tamamını ancak 56 yaşında alırsanız.