Yeni teşvik düzenlemesi.

TBMM gündemine gelmesi beklenen bir torba yasa teklifinde, 50’nin altında işçi çalıştıran işyerleri için yeni bir teşvik düzenlemesi yer alıyor. Yeni teşvik kapsamındaki işyerlerinde kapsama ilave olarak istihdam edilen en fazla 5 sigortalı için kredi faiz veya kar payı indiriminden yararlanılabilecek.
Milliyet’ten cem kılıç’ın haberine göre, Türkiye Büyük millet meclisi gündemine önümüzdeki günlerde gelmesi beklenen torba yasa teklifinde yeni bir teşvik var.
50’nin altında işçi çalıştıran işyerlerine yönelik teşvik, özellikle salgından sonraki toparlanma sürecinde işverenlerin istihdam artışı sağlamalarına yardımcı olabilecek nitelikte.
Yeni teşvik 2021 yılı mart ayında 50 ve altında işçi çalıştırılan işyerlerini kapsıyor. Mart ayında SGK’ya verdikleri muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde istihdam ettiği işçi sayısı 50 ve altında olan işyerleri yeni teşvikten faydalanabilecek.
Mart ayı itibarıyla 50 ve altında işçi çalıştıran işyerlerinde 1 temmuz 2021 ila 30 haziran 2022 tarihleri arasında işe alınan kişilerden, işe alındıkları tarihten önceki son 3 ayda sigortası olmayanlar teşvikten yararlanabilecek.
Bu çerçevede ise alınan kişilerin işe girdikleri aydan önceki üç aylık sürede toplam 10 günden fazla 4/a ve 4/c kapsamında sigortalı olmaması, isteğe bağlı sigortalı olmaması ve 4/b yani bağ-kur’lu olmaması gerekiyor.
Teşvik kapsamındaki işyerlerine teşvik kapsamındaki işçilerin işe alınması teşvikten yararlanmak için yeterli değil. Teşvike uygun kişilerin işe alınarak eski çalışanların işten çıkartılmasını engellemek adına, teşvike uygun kişilerin işe alındıkları işyerinde, işe alındıkları yıldan önceki yıldaki ortalama sigortalı sayısına ilave olarak istihdam edinmeleri şartı aranacak.
Dolayısıyla 2021 yılı içerisinde işe alınacak teşvike uygun kişiler işe alındıkları işyerinde 2020 yılında istihdam edilen ortalama sigortalı sayısına ilave olarak istihdam edilmeleri halinde işverene teşvik verilecek.