Yeni koronavirüs desteği.

Kamu bankaları, hanehalkı geliri aylık 5 bin lira ve altında olan bireysel müşterilere 10 bin liraya kadar, 6 ayı ödemesiz dönemli, 36 aya kadar vadeli, aylık eşit taksitli kredi uygulamasını devreye aldı.
Ziraat bankası, halkbank ve vakıfbank, hanehalkı geliri aylık 5 bin lira ve altında olan bireysel segmentte yer alan müşterilerini finansal açıdan desteklemek için yeni bir kredi uygulaması hayata geçirdi. 3 kamu bankasından yapılan ortak açıklamaya göre, küresel ölçekte yaşanan ve Türkiye’yi de etkileyen yeni tip koronavirüs kovid-19 salgının ekonomik hayata, üretim ve istihdama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme hedefiyle uygulamaya alınan “ekonomik istikrar kalkanı” tedbirleri doğrultusunda ziraat bankası, halkbank ve vakıfbank, hanehalkı geliri aylık 5 bin lira ve altında olan bireysel segmentte yer alan müşterilerini finansal açıdan desteklemek için yeni bir kredi uygulaması başlattı.
“Bireysel ihtiyaç desteği kredisi” adı verilen uygulamada, temel ihtiyaçlarını uygun şartlarda finanse edebilmeleri amacıyla bireysel segment müşterileri, 10 bin liraya kadar, 6 ayı ödemesiz dönemli, 36 aya kadar vadeli, aylık eşit taksitli kredi kullanabilecek.
Müşterilere, kredi garanti fonu KGF kefaleti ile bu krediden faydalanma imkanı da sunulacak. “Bireysel ihtiyaç desteği kredisi” bankalar tarafından ortak kriterlerle değerlendirecek.
Başvurular, 1 nisan’dan itibaren kabul edilecek
Müşteriler, ziraat bankası, halkbank ya da vakıfbank’tan yalnızca birine başvuru yapabilecek. Başvurular, 1 nisan’dan itibaren kabul edilecek.
Alınan sağlık tedbirleri kapsamında kredi başvurularının öncelikli olarak bankaların mobil uygulamaları veya internet şubeleri aracılığıyla yapılması gerekiyor. Bankalarca başvuru kanallarının açılması ve taleplerin toplanması sonrasında kredi kullandırılması uygun olarak değerlendirilen müşterilerin hesaplarına kredi tutarları aktarılacak olup müşteriler kredi tutarını ATM’lerinden çekebilecek.