Yeni konut ve yaşlı bina kredileri.

“Ancak yeni konut alamayan ve yaşlı binalarda oturan büyük bir kesimin olduğu da unutulmamalı. Ortalama konut yaşımız 15-16 civarında. Sadece istanbul’da 2000 öncesi yapılmış 554 bin bina bulunuyor. Bunlarda milyonlarca insan yaşıyor. Bu gerçek içi de bir seferberlik başlatılmalı. Son günlerde sıkça yaşadığımız deprem gerçeği göz ardı edilmemeli ve acilen düşük oranlı konut güçlendirme kredisi çıkarılmalı. Bu konuda da bir kampanya başlatılmalı.”
“Haziran birçok alanda rekorlarının kırıldığı ay olarak tarihe geçecek.”
Coldwell banker türkiye ülke başkanı gökhan taş ise konut kredi bakiyesinin ilk 6 ayda 30 milyar liraya yakın artmasını beklediklerini ifade ederek, 1 ocak – 19 haziran döneminde 23 milyar liraya ulaşıldığını söyledi.
Böylesi bir hacmin daha önce sadece 2017’de yaşandığını aktaran taş,”ilk 6 ayda hem 2017 hem de daha önceki tüm yılların rekoru kırılmış olacak. Bunu ofislerimizden de hissediyoruz. Yoğunluk ciddi şekilde artmış durumda” dedi.
Konut kredi kampanyası sayesinde haziranda ipotekli satış adedinin 100 bini bulacağını belirten taş, “En fazla gerçekleşen ipotekli satışın iki katına yakın. Ayrıca, tüm zamanların haziran konut satış rekorunun da kırılması yüksek ihtimal. Yani haziran, birçok alanda rekorların kırıldığı ay olarak tarihe geçecek.” şeklinde konuştu.
İpotekli satış 27 günde 14 kat arttı
demand grup inşaat yönetim kurulu başkanı atalay demirbaş çevre ve şehircilik bakanlığı tapu ve kadastro genel müdürlüğü’nün rakamlarına göre,1-27 haziran ülke genelinde 93 bin 704 kredili satış işlemi gerçekleştiğini bildirdi.
Geçen yılın aynı döneminde 6 bin 658 adet kredili konut satışı gerçekleştirildiğini anımsatan demirbaş, “Söz konusu rakam, 2020’de tam 14 kat artarak 94 bin adede yaklaşmış durumda. Veriler, bize düşük konut kredisinin hem alıcı hem satıcı hem de üretici açısından hayati önem arz ettiğini gösteriyor. Konut satışlarının artması 200’den fazla sektörü olumlu etkiliyor. Yani ekonomiye can suyu oluyor” dedi.