Yeni işinizde mutlu olup olmayacağınızı nasıl anlayabilirsiniz.

Çevremize baktığımız zaman pek kişinin mevcut işinden memnun olmadığını görüyoruz. Amerika’da 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, halkın yüzde 70’i işinden memnun değil. Eğer siz de son dönemde iş ilanlarını gözden geçirmeye başladıysanız onlardan birisininiz demektir. Peki bir sonraki işinizde de aynı şeyi yaşamamak için ne yapmalısınız. İlk adım çalışmayı düşündüğünüz şirketleri araştırmak olmalı. Bunu hem yeni işinizi kabul etmeden önce hem maaş teklifinizi almadan önce, ve hatta mülakata gitmeden önce yapmış olmalısınız. İşinizin size uygun olup olmadığını bilmesi gereken kişi sizsiniz. Şimdi gelin bunu nasıl yapacağınıza bir bakalım.
İnsan kaynakları’nı tanımakla başlayın.
Bağlı olacağınız yöneticiyle tanışmadan bile önce, şirkette ilk iletişime geçeceğiniz çalışanlara bakarak, sizi nasıl bir şirketin beklediğini anlayabilirsiniz. Bunlar size çalışanlara bakarak, sizi nasıl bir şirketin beklediğini anlayabilirsiniz. Bunlar size teklifi geçen insan kaynakları IK yöneticisi veya danışmada bekleyen görevliler olabilir. Eğer insan IK bölümü işe alım sürecinde iyi organize olmamış, işi savsaklıyor veya iş tanımına sizden daha hakim değilse bunu ilk uyarı olarak kabul edebilirsiniz. IK’daki bu dağınıklık şirket genelinde geçerli olabilir. Bu da sizi mutlu bir çalışma ortamının beklemediğini işaret ediyor olabilir.
Yine de IK’daki bu sorun, bir sonraki mülakatınızı iptal edeceğiniz anlamına gelmemeli. Yöneticiniz olarak kişiyle iş tanımının üzerinden ayrıntılı bir şekilde geçin ve IK ile olan görüşmenizde kafanıza takılan bölümleri sorun.
Geçmişini araştırın
Bir iş görüşmesine gitmeden önce o şirket hakkında iyi bir araştırma yapmak gerekir.
Böylece hem şirket kültürü hakkında bilgi öğrenmiş, hem de mülakat için hazırlık yapmış olursunuz. İş görüşmesinde kendinizi satabilmek çok önemlidir. Bunun için de müşterinizi çok iyi tanımalısınız. Müşterinin kim olduğunu, neyi nasıl yaptığını öğrenmelisiniz.
Bu araştırma size şirketin kurumsal yapısı hakkında önemli ipuçları verecektir. Şirketin web sitesine girin ve şu noktalara dikkat edin. Kullanılan dil çok resmi veya eğlenceli mi.
Şirket çalışanlarının fotoğrafları genelde belli bir dini inanışa mı işaret ediyor.
Kariyer sayfalarında şirket çalışanlarına sunulan olanaklardan ve şirketin ne yaptığından bahsediliyor mu. hakkımızda sayfası iyi hazırlanmış mı.