Yeni düzenleme ve yapılandırma fırsatı.

Kredi kartları borç ödemekte zorlananlar için 72 aylık yeniden yapılandırma fırsatı yeni düzenlemenin ortalama kart kullanıcı için en önemli avantajı ise yapılandırma hakkı.
kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri, kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda bir defaya mahsus en fazla 72 ay ile sınırlı olmak üzere bankalar tarafından taksitlendirilecek.
Tabi yapılandırılan kart borç geri ödemelerinin aksatılmaması kritik önem taşıyor. Ayrıca yapılandırma neticesinde kart kullanımına kapatılacak ve KKB kayıtlarında yer alacağından, yeni kart başvurularında sıkıntı yaşanılabileceği unutmamak lazım. Bu kapsamda canlı kredilerin vadesinin uzatılması suretiyle yeniden yapılandırılması durumunda, genel karşılıkların artırımlı olarak ayrılmasına ilişkin hükümlüler kaldırılıyor. Bu konu bankacıların hayatını etkileyecek.
Tüketici kredilerindeki vade sınırı 36 aydan 48 aya çıkarılırken, konut kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranına ilişkin sınırı ise yüzde 75’ten yüzde 80’e çıkarılıyor.
Bu güncellemelerle bakıldığında kredi kartı taksit sayısı açısından 9 aylık sınır devam ettiğini, sadece bazı sektörlerde istisnalar yapıldığını görüyoruz. 12 aylık istisnaları söyleseler daha kolay olacaktı sanki. Fırsat bu fırsat, bankaların ciro amacıyla desteklediği yurt dışı harcamalara taksit uygulamalarına son verildi. Biriken borç ödeyemeyecek tüketicilere vadeyi 72 aya çıkartarak biraz nefes alma fırsatı tanınmış oldu. Tabi kimsenin dile getirmediği şey, gerçek borçlarını 72 ay vade ile yapılandırmayı tercih edenlerin kredi sicili açısından ödemeleri gereken bir bedelle karşı karşıya kalacaklar.