Yeni bir sicil affı yok.

” Kanun çıkartarak sicil affı yapmak şudur, Merkez bankasına, “Onları sil, kara defterde, kara listede hiç kimse kalmasın” diyorsunuz. Merkez Bankası bunu yapıyor. Ama bunun silineceğini sicil affı yapılacağını duyan bütün bankalar Hemen merkez bankası’nın bilgisayarlarından kendi bilgisayarlarına indiriyorlar. Yasa çıkarıp “sil” desen de nereden bileceksiniz çekmecesinde tutuyor adam listeyi. Biz “sicil affı” dedik. Ne oldu? vatandaşımız gitti bankaya, çek karnesi, kredi istedi. Banka baktı, ” kusura bakmayın veririz ama üç tane daire tapusu getirin” dedi. Banka bunu diyebilir, bankaya zorla kredi ver diyemezsiniz ki”
Buna çözüm olarak merkez bankası’ndaki sicil listesini alıp bankalar birliği’ne verdiklerini ifade eden babacan şöyle konuştu.
“Bankalar birliği’ne ” artık pozitif sicil de tutacaksın, sadece ödenmeyenleri tutmayacaksın” dedik. Vatandaşımızın bir siyah bir de beyaz sicilli olsun. Beyazların daha çok olduğu bir vatandaşımızsa ve bir iki tane çeki dönüşse bankalar onu da açıkça görsün. Pozitif ve negatif sicilli beraberce tutacak. Vatandaşlarımızın tüm kredi geçmişinin kayda alındığı, Takip edildiği bir döneme giriyoruz, bu çok önemli.