Yeni BES’teki devlet katkı payı.

Yılbaşından bu yana tüm emeklilik şirketleri çeşitli mecralar aracılığıyla %25’lik devlet katkı payı sayesinde bireysel emeklilik sisteminin BES ne kadar avantajlı bir tasarruf aracı haline geldiğini anlatıp duruyor. Birçok banka veya emeklilik şirketi ürünlerini devlet katkı payını öne çıkartarak satmaya çalışırken, bazıları da bu katkı payı sistemi üzerine kurguladıkları kampanyalar ile yeni müşteri çekmeye çalışıyorlar.
Kampanyalar örnek vermek gerekirse, Akbank 15 mart 2013 tarihine kadar şubelerinde avivaSA ile BES sözleşmesi imzalayan, minimum 200 TL’lik katkı payı ödemeleri düzenli olarak Akbank kredi kartıyla yapan müşterilerine ilk ödemenin ardından 100 TL chip para kazanma şansı veriyor. İş bankası da benzer bir kurgu ile 15 mart’a kadar anadolu hayat emeklilik’ten bireysel emeklilik hesabı açtıran iş bankası maximum kart sahiplerine %25 devlet katkısına ek olarak, ilk aylık katkı payının %25’i kadar da maxipuan kazanma imkanı sunuyor. Met life ve denizbank işbirliği ile gerçekleştirilen BES kampanyasında ise 15 mart 2013 tarihlerine kadar ilk kez met life bireysel emeklilik planlarından satın alan ve ödemelerini düzenli yapan poliçe sahiplerine ilk yıl ödemeleri için %25 devlet katkısına ek %5 katkı payı hediye ediliyor.
Yukarıda saydığımız kampanyaların dışında, “devletin katkısı üzerinde bir şey de ben koyayım.” diye çıkan bir BES kampanyaların denk gelmemiş olmamanız, sektörün bu konuda ne kadar muhafazakar olduğunu göstermesi açısından önemli bir resim çiziyor. Yukarıda bahsettiğimiz kampanyaların ise hemen hepsinin sadece banka ve kredi kartlarıyla destekli olması da, emeklilik şirketlerinin sadece devlet katkı payını öne çıkartarak yeni katılımcı kazanma motivasyonunda olduklarını göstermesi açısından dikkat çekici.
Öte yandan bu taktik işe yaramış gibi gözüküyor. Agresif şekilde yayınlana reklamların da etkisiyle fazla araştırma yapmadan finansal kararlar veren halkımız, yüzde 25’lik kazancın cazibesine kapılmış gibi görünüyor. Emeklilik gözetim merkezi EGM verilerin göre, BES’deki katılımcı sayısı 25 ocak 2013 itibarıyla 2011 yıl sonuna göre yüzde 21,3 artarak 3 milyon 204 bin 456 kişiye ulaşırken, fon büyüklüğü de yüzde 47 artış göstererek 14,3 milyar liradan 21 milyar liraya çıkmış. Sektör profesyonelleri bunun arkasında yatanın 1 ocak 2013 tarih itibariyle devreye giren yeni düzenleme ile katkı payının yüzde 25’ine karşılık gelen kısmına devlet desteği verilecek olmasını gösteriyor.