Yellen, Guangzhou’da çin’in aşırı üretim endişelerini ele aldı.

Çin ABD hazine bakanı janet yellen bugün Guangzhou’ya başta temiz enerji ürünleri olmak üzere ülkenin çeşitli sektörlerdeki önemli aşırı üretimine ilişkin çinli yetkililere yönelik zorlu bir gündemle geldi.
Yellen’in ziyareti, Çin’in kapsamlı devlet sübvansiyonları ve iç talep yetersizliği ile beslenen büyük üretiminin küresel fiyatların düşmesine yol açması ve dünya çapındaki üreticiler üzerinde baskı yapılması nedeniyle küresel piyasa endişelerini zemininde gerçekleşiyor. Yellen, cuma gününden pazartesi gününe kadar çinli üst düzey ekonomi yetkilileriyle yapacağı görüşmelerde ABD avrupa japonya meksika ve diğer büyük ekonomilerde çin’in aşırı üretim kapasitesinin yansımalarına ilişkin artan tedirginliğini dile getirmeyi amaçlıyor.
Adının açıklanmamasını istemeyen üst düzey bir ABD hazine yetkilisi Yellen’ın olası ticari eylemlerin çin karşıtlığından ziyade çin politikalarına verilen tepkiler olduğunu açıklayacağını belirtti.
Bu endişelere rağmen pekin’in özellikle yüksek teknoloji sektörleri başta olmak üzere üretim alanındaki yatırımlarını yoğunlaştırdığı görülüyor ki bu da diğer büyük ekonomilerle yeni gerilimlere yol açabilir. Eski ABD ticaret yetkilisi brad setser yellen’in görüşmelerinin biden yönetiminin elektrikli araçlar Bataryalar ve diğer ürünler gibi çin mallarına yeni gümrük vergileri veya ticaret engelleri getirmeyi düşünmesinin habercisi olabileceğini öne sürdü.
Guangzhou’ya giden yellen çin başbakan yardımcısı ve he lifeng ve guandhong eyaleti valisi wang weizhong ile yeni gümrük vergileri olasılığını görüşüp görüşmeyeceğini teyit etmedi. Ancak biden yönetiminin temiz enerji sektörlerinde amerikan tedarik zincirlerini güçlendirme taahhüdünü vurguladı ve koruyucu önlemler olasılığını açık bıraktı.
Çin yönetimi başkan Xİ jinping’in direktifini takiben mart ayında ABD firmalarının şu anda rekabet üstünlüğüne sahip olduğu alanlar olan elektrikli araçlar ve yaşam bilimleri de dahil olmak üzere gelişen teknoloji endüstrilerine yatırım yapma sözü verdi. Çin binek otomobil birliği’ne göre, 2022 yılı sonuna kadar yılda 43 milyon araç üretme kapasitesine sahip olan ancak tesis kapasitesinin yalnızca %55’ini kullanan çin’in önceki yatırım artışlarının sonuçları ortada.