Yatırımcılar ve beklentileri.

Başka yatırımcıların “çok para kazanma beklentileri” sizin para kazanmanıza yol açabilir. Bu nedenle “borsa iyi kazandırıyor, kazandırmaya devam edecek.” beklentisini canlı tutmak gerekir. Zaten bunu da sık duyuyorsunuz. Maden başkaları kazanıyor, siz neden kazanmayasanız, değil mi. Ama unutmayın ki o yüksek fiyatı ödeyen son kişi siz olabilirsiniz. Sizden sonra gelen kimse yok ise ne yapacaksınız. İşte bu durumda o şirketle ilgili beklentiyi yükseltecek bir sonraki hikayeyi bekleyen gerçek anlamda “uzun vadeli yatırımcı” olursunuz. Bu pandemi ortasında bir sonraki hikaye hangi sektörde ne zaman çıkar tahminde bulunmak hiç kolay değil. Yabancılar çıkıyor, yerliler giriyor.
Merkez bankası verilerine göre yabancıların borsadan çıkışları devam ediyor. Yabancılar 10 temmuz haftasında ki borsanın 120 binin üzerine çıktığı bir dönem 700 milyon doların yabancılar borsadan 7 milyar dolara yakın çıkış yaptılar. Yabancılar neden borsadan çıkıyor diye merak etmiyor musunuz. Onlar “şirket değerlemesi” işini 20 bin lirası olan bir yerli küçük yatırımcı kadar bilmiyorlar mı.
Peki o zaman ne yapmalı.
Yatırım yapacağınız araç ne olursa olsun öncesinde mutlaka biraz araştırma yapın.
Dünya ve ülke ekonomisinin nereye gittiği ile işe başlayın. Çalıştığınız işyeri ile ilgili riskleriniz var mı yok mu onu değerlendirin. Bir risk söz konusuysa o durumda daha az riskli yatırım araçlarına yönelmeniz doğru olabilir. Sonra yatırım yapmak istediğiniz enstürmanlara ilişkin verilere, analizlere yorumlara bakın. Daha önce ne zaman artış yaşandığına bakın. Artışlar olduysa hangi hikayelere dayanıyor onları öğrenin. İlgilendiğiniz borsaya kote bir şirket ise: şirketin bilançosuna ne ürettiğine, kaça mal ettiğine, kime sattığına, ne kadar kar ettiğine bakın. Bu daha başlangıç. Sonra bu değerlendirmelerinizi diğer şirketler için yaptıklarınızla karşılaştırın. Ya da bu kadar kafa yoramam derseniz, boşverin, konu komşunun, yeğeninin bir tanıdığının aracı kurumda çalışan bir arkadaşından veya twitter’dan telegram gruplarından takip ettiğiniz spekülatörlerden duyduklarınızı dikkate alın. Birikimlerinizi “keriz silkeleme” operasyonuna kaptırın.