Yatırım istihdam üretim ve özellikle ihracat önceliği.

Programın geçiş döneminin sonuna doğru geliyoruz. Hazine ve maliye bakanı şimşek uygulanan ekonomi programının ilk yılının bir geçiş dönemini içerdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Şimdi bu geçiş döneminin sonuna doğru geliyoruz. Biraz Bu işin muhasebesini yapma dönemi geldi. diye düşünüyorum. Bu program çalışıyor mu. Arzuladığımız sonuçları doğruyor mu. Evet. Şöyle söyleyeyim. Bu programın merkezinde yeniden dengeleme var. Yani makroekonomideki dengesizliklerinin giderilmesi var. Nedir bu dengesizlikler işte yüksek enflasyon yüksek cari açık yüksek bütçe açıkları. Sadece iç taleple sürüklenen sürdürülebilir olmayan büyüme. Bakın bütün bu temel dengesizlikleri giderecek bir programdan bahsediyoruz. Bu programın esası enflasyonu tek haneye düşürmektir. Nihai amacı ülkemizin kalkınmasını gelişmesini hızlandırmaktır. Yatırımı istihdamı üretimi de özellikle de ihracatı önceliklendirmeliyiz. Bakan şimşek cari açığın çok büyük ihtimalle mayıs ayı itibarıyla 30 milyar doların altına düştüğünü kaydederek, bu sene cari açığı milli gelire oranla yüzde 2,5’in altına çekmeyi ümit ettiklerini söyledi.
Cari açığın kalıcı bir şekilde yüzde 2,5’in altına düşürülmesi için yeşil dönüşümü dijital dönüşümü ve bir taraftan da yeni bir sanayi politikasını uygulamaya koyduklarını anlatan şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Altına yönelik bir kota uygulamasına gittik. Tabi çıkar çevreleri memnun değil. Vallahi kusura bakmasınlar. Yani bir metalin ülkede olmayan döviz kaynaklarıyla ithal edeceksiniz, ondan sonra da bir köşede atıl olarak duracak. Bunun neresi memleketin menfaatine vatandaşlarımızın tercihine saygılıyım. Bu konuda hiç tereddüt yok ama biz burada ülkemizin menfaatine kaynaklarımızı etkin bir şekilde yatırma üretime, dolayısıyla istihdama ve nihai kertede ağırlıklı olarak ihracata dönüştüreceğiz. Neden çünkü bu cumhurbaşkanımızın vizyonu ve ağırlıklı olarak ihracata dönüştüreceğiz. Neden çünkü bu cumhurbaşkanımızın Bu vizyonun hayata geçmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Onun için kredilerle ilgili biz normalde bankalarımızın fiyatlamasına tercihlerine vatandaşlarımızın tercihlerine karışmak istemiyoruz ama kanunun kaynakları kıttır. Ülkemizin kaynakları kıttır. Tercih yapmak zorundasınız. Bankalarımıza da söyledim. Biz yatırımı istihdamı üretimi ve özellikle de ihracatı önceliklendireceğiz.”