Yatırım fonları GOLDIST ve altın yatırım.

Bir de işin vergi kısmı var. Tüm yatırım fonlarında olduğu gibi GOLDIST istanbul GOLD B Tipi altın borsa yatırım fonu’ndan da kart tutarında %10 stopaj kesilmekte. Yani karınızın %10’u vergiye gidiyor. Finansbank altın hesabı isimli ürün ise finansbank müşterilerine diledikleri zaman gram cinsinden altın alıp satabilme ve istenirse altın birikimlerini vadeli hesapta değerlendirme imkanı sunuyor. Altın depo hesapları hakkında ” Altın hesabı başvurusu yapmadan önce ” başlıklı yazımıza göz atarsanız, sadece finansbank’ın değil, diğer bankalar tarafından sunulan altın hesapları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Temelde tüm altın hesaplarında olduğu gibi döviz alım satım mantığında çalışıyor, yalnız altın hesaplarında satın aldığınız altın sizin adınıza İstanbul altın borsası’nda saklanıyor. Tıpkı yatırım fonlarının bankanın ana hesabı altında yatırımcı nezdinde saklanması gibi.
Altına dayalı ürünler arasında finansbank altın hediye çekileri var ama bununla ilgili detaylı bir makalemiz olmasından dolayı burada detaylarına girmiyor olacağız. Ürünle ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Finansbank tarafından sunulan yatırım araçları arasında son olarak finansbank koruma amaçlı şemsiye fonu’na bağlı B Tipi %100 anapara koruma amaçlı onüçüncü alt fon var. Bu fonun amacı arasındaki yatırım döneminin sonunda, yatırımcının anaparasının altının amerikan doları cinsinden ons fiyatının artışından belirli bir oranda yararlanmayı sağlamak.
Bu fona halka arz döneminde katılırsanız, fonda katılımcılardan toplanan tutarın yüzde ile devlet destekli tavilli veya hazine bonosu alınıp yüzde ile ters repo yapılıyor ve diğer yüzde kesim ile de altının amerikan doları cinsinden ons fiyatının artışından belirli bir oranda yararlanmaya imkan verilen bir opsiyon sözleşmesi satın alınıyor. Bu ürünün önemli bir özelliği fonu satın almanın sadece halka arz döneminde mümkün olması. Sonradan fon almak mümkün değil ama altın fiyatlarında dün olduğu gibi rekor seviyelerde bir performans görürseniz vadesinden önce çıkabiliyorsunuz.
Finansbank şube ve call center persoenli daha çok tüketici finansman ürünleri satışında uzmanlaşmış olsa da, bankanın altına dayalı yatırım ürünleri açısından sunduğu çeşitliliği etkileyici. Eğer yatırım kararınızı altından yana kullanmak istiyorsanız, tüm ürünleri iyice inceledikten sonra yatırım danışmanınızdan destek alarak karar vermenizde fayda var.