Yapılandırma hakkı konut kredisi ile sınırlı değil.

Tüketici başvuru merkezi TBM onursal başkanı aydın ağaoğlu kredi yapılandırması isteyen tüketicilere, yapılandırma haklarının yalnızca konut kredisiyle sınırlı olmadığını, diğer bireysel krediler için de yapılandırma isteyebilecekleri çağrısı yaptı.
Demirören haber ajansı’nın DHA sorularını yanıtlayan tüketici başvuru merkezi TBM Onursal başkanı aydın ağaoğlu, birçok tüketicinin 2018 yılı yaz sonu kur dalgalanması ertesinde yükselen faizlerle ev satın almak zorunda kaldığına işaret etti.
Ağaoğlu “tüketiciler zaman zaman aylık yüzde 2’yi aşan oranlarda sözleşmelere imza attılar” diye anımsattı ve yapılandırma isteyen tüketicilere şu önerileri yaptı.
“Tüketicileri koruyan tüketici kanunu devreye girdi”
“Geçen aylarda faizlerin düşmesiyle birlikte üç kamu bankası da konut kredisi faizlerine 0,9 oranı uygulanacağını ilan edeceğini açıkladığında, daha önce konut kredisi kullanmış ama yüksek faizle taksit ödeyen tüketicileri bir telaş sardı. Bir taraftan yüksek faizden kurtulmak için yapılandırma istiyorlar, diğer taraftan bankaların direnişiyle karşılaşıyorlardı. Ne var ki onları koruyan tüketici kanunu devreye girdi. Tüketici kanununa göre, ilan edilen fiyatla kasa fiyatı arasında fark varsa tüketici leyhine olan uygulanırdı.
0.99 ilan etmiş bankalar, gidiyorsunuz vezneye “hayır ben yapmam 1.30’a yaparım, 1.50’ye yaparım.”
bu olmaz. Tüketici kanunu buna izin vermiyor. O halde ben sana kredi vermem, başkasına veririm. Bu da tüketici kanunun yasakladığı bir husustu. Nitekim bunları biz kamuoyu ile paylaştıktan sonra, pazartesi günü yani 30 eylül’de üç kamu bankası açıklama yaparak daha önce kredi kullanmış, yüksek faizde kredi borcu olan tüketicilere 0,99 oranından yapılandırmaya davet ettiler.”
“Kredi kartını otomatik ödeme talimatını iptal edip kurtulurlar.”
“Yapılandırma başvurusunda bulunan tüketicilere, bankaların birtakım hukuka aykırı olan talepleri olduğu kulaklarımıza geldi. Bu noktada tüketiciler tereddüt etmesinler, sözleşmelerini imzalasınlar. Yapılandırmalarını gerçekleştirsinler. Kendilerinden talep edilen erken kapama bedeli, yeni kredi kartı çıkartılırması, üç adet otomatik ödeme talimatı gibi işlemler varsa bunu sorun etmesinler.
Yapılandırma tamamladıktan sonra hakem heyetine başvurulmuş hukuka aykırı kesintilerin iadesini sağlıyabilirler, bunun yanı sıra kredi kartı çıkartılırsa hemen onu iptal ettirmek ellerinde.