Yapı kredi play card başvurusu.

Yapı Kredi, gençlere özel yeni Play card isimli yeni bir kredi kartı çıkardı. Aslında bu yeni bir ürün sayılmaz. Bizim de daha önce incelemesini yaptığımız ve olumlu görüşlere yer verdiğimiz world play club programı, aynı uçuş mili kazandıran world travel club’ın Adios kart olması gibi, World adı altından ve klüp mantığından sıyrılarak yeni bir kredi kartı formatına dönüştü.
Her ne kadar isminde artık World geçmese de Play Card, World’un tüm özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Zaten diğer sağladığı avantajlar da, World play club’tan farklı değil. Örneğin ağustos sonuna kadar sürecek kampanyada D&R Hotiç KFC Mavi jeans pizza hut vatan bilgisayar ve YKM’de daha önce olduğu gibi yüzde 25 world puan kazanılacak. Worldpuan ile alınacak turkcell worldkontör uygulamasıyla yüzde 25’e varan indirimli konuşma imkanı mevcut. İndirimli konser bileti uygulaması da halen devam ediyor. Kısacası gençler için ekstra indirim konseptinde bir değişiklik yok.
Acil nakit ihtiyaçlarında nakit çekim ücreti ve ilk iki gün nakit çekim faizi ödemeden ATM’den 100 TL nakit çekme imkanı sağlayan Play harçlık, concierge, asistans, alışveriş sigortası gibi hizmetler de aynen devam ediyor.
İlk yıl üyelik aidatı istemeyen Yapı Kredi, World play club programında olduğu gibi birinci yıl sonunda 40 TL üyelik ücreti talep ediyor.
Öğrenci belgesi ibraz edenlerde ise bu ücret 10 TL. Bu ücretlere temassız kart özelliği kullanım ücreti de dahil. YKB ayrıca öğrencilere hesap işletim ücreti, hesap ekstresi ve havale ücretleri gibi maliyetleri yansıtmıyor.
Faiz oranlarında baktığımızda merkez bankası’nın belirlediği azami faiz oranlarının kullanıldığını, ancak öğrenci belgesi ibraz edildiğinde yine ufak bir indirim sözkonusu olduğunu görüyoruz. Alışveriş ve nakit çekim faizi yüzde 3,49 iken öğrencilere yüzde 3,29 olarak uygulanıyor.
Genel olarak baktığımızda Play Card, sağladığı avantajlarla gençlik segmentinde kendine sağlam bir yer edinmişe benziyor. Her ne kadar Play Club’ın özelliklerine yeni bir şey eklenmemiş olsa da, en azından rakipleri gibi gençleri unutup, duraksama dönemine girmemiş. Alışverişlerde sağlanan indirim ve taksit avantajlarının yanısıra, kültürel etkinliklerde hatırı sayılır indirimler sağlayabilirse, yaz döneminde oldukça başarılı bir çıkış yakalayabilir.
Marka yönetimi açısından değerlendirdiğimizde, Adios kart çıkana kadar tek bir World markası altında farklı segmentlere klüp programları sunmak suretiyle ürünlerini çeşitlendiren Yapı Kredi’nin kredi kartları marka stratejisinde büyük değişikliklere gittiğini görmemek imkansız. Öte yandan böyle bir değişikliğe giderken, adios’tan sonra markalaştırılması en mantıklı program olan ve geçtiğimiz nisan ayında visa europe üye ödülleri 2009 kapsamında en iyi yeni ürün vaadi dalında birinciliğe layık görülen Play Club programından devam etmeleri çok mantıklı.