Yapı Kredi altın birikim hesabı BES’e alternatif olur mu.

Bankacılık rekabetinde zirveye oynayan Yapı Kredi, birikim yapmak isteyen müşterileri için altın birikim hesab’nı çıkardı.
Yapı Kredi altın birikim hesabı nedir ?
Altın birikim ürünü için hazırlanan kurgu çok basit. Yapı Kredi müşterileri vadesiz hesaplarından ve/veya Yapı Kredi kredi kartından, belirledikleri tarihlerde ve tutarda düzenli olarak altın alınması talimatı veriyorlar. Bu düzenli ödemelerin dışında birikim tutarını artırmak isterseniz, dilediğiniz zaman ara ödeme de yapabiliyorsunuz.
Hesabı açarken belirlediğiniz ödeme tutarında da söz sahibi sizsiniz. Ödeme tutarını, ürün için belirlenen minimum ödeme tutarının altında kalmamak kaydı ile istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz. Sadece bunu yaparken talimat gerçekleşme tarihinden en az iki iş günü önce yapmaya dikkat edin.
Altın birikim talimatını hesabınızdan vermek isterseniz, TL ya da döviz tutar karşılığı gram altın alım talimatı verebileceğiniz gibi; gram altın, çeyrek altın, ve tam altın alınması talimatı da verebiliyorsunuz.
Kredi kartı ile verilen altın birikim talimatları’nda yalnızca TL cinsinden verilebiliyor. Altın cinsinden kredi kartı ile altın birikim talimatları’nda yanlızca TL cinsinden verilebiliyor. Altın cinsinden kredi kartı ile altın birikim talimatı verilmiyor.
Altın birikim talimatı ile altınlarınızın çalınması ve kaybolması riski olmadan düzenli olarak altın biriktirebilirsiniz.
Neden Yapı Kredi altın birikim hesabı ?
Birikim yaparken mümkün olduğunca komisyon, vergi, stopaj vs. gibi maliyetlerden kaçınmak birinci öncelik olmalıdır. İkinci öncelik ise birikimlerin enflasyona yenik düşmesi olmalıdır. Altın hesabı benim görüşüme göre bu özelliklerin azamide buluştuğu bir ürün. Hele bundan birkaç ay önce altın alım işlemleri kambiyo işlemlerine dahil değilken çok daha avantajlıydı.
Altın fiyatları tüm dünyada ons ve dolar cinsinden takip edilir. Türkiye’deki altın fiyatlarını dolar ve altın fiyatlarında hareketlere karşı hassas yapar. İkinci bir konu altının dünya üzerinde sınırlı bir kaynağa sahip olmasıyla ilgili. Talep, insanlar olduğu sürece devam edecek ama kaynaklar sınırlı. Dolayısı ile çok uzun vadede altının değer kaybetmesi söz konusu değil.