Yabancı yatırımcılar hindistan borçlarına maruz kalmak için türev ürünleri kullanıyor.

Hindistan devlet tahvillerinin küresel gösterge endekslerinde listelnemesine hazırlanırken yabancı yatırımcılar ülkenin sıkı yatırım düzenlemelerini aşmak için giderek daha fazla türev araçlara yöneliyor. Haziran ayında JPMorgan gelişmekte olan piyasa borç endeksine dahil olması beklenen akının önüne geçebilmek için hindistan devlet tahvillerini aktif bir şekilde takip ediyor. Eylül 2023’te endekse dahil edileceğinin duyurulmasından bu yana hindistan tahvillerine yabancı girişi artarak net girişler 9,3 milyar dolara ulaştı. Standart chartered bank hindistan finansal piyasalar başkanı bu girişlerin önemli bir kısmının muhtemelen offshore türevleri yoluyla geldiğini belirtti.
Doğrudan hindistan borcuna yatırım yapmak yerel düzenleyici kayıtlarda gezinmeyi ve faiz kazançları üzerinden %20 stopaj vergisi ve sermaye kazancı vergisi ile mücadele etmeyi gerektirir. Yatırımcılar bu engelleri aşmak için toplam getiri swapleri TRS ve offshore faiz oranı swapları OIS gibi offshore türevlerinin yanı sıra dünya bankası gibi uluslarüstü kuruluşların rupi cinsinden tahvillerini tercih ediyor. Toplam getiri swapları özellikle de üç ay ile bir yıl arasında değişen kısa süreli olanlar tercih edilir hale geldi. Bu swaplarda offshore yatırımcılar bir offshore bankayla sabit ödemeleri takas edebilir ve banka dayanak tahvili elinde tutarken tahvil getirilerine eşdeğer getiriler elde edebilir teslim edilmeyen rupi faiz oranı swapları yatırımcılar için bir diğer popüler seçenektir. BNP paribas asset management’ta gelişmekte olan piyasa borçları portföy yöneticisi yabancı yatırımcılarının doğrudan tahvil alımlarının yanı sıra rupi oranları üzerinde spekülasyon yapmak için faiz oranı swapları ve çapraz kur swapları da yapabileceğini belirtti.
JPmorgan endeksine ek olarak bloomberg index services ocak 2025’ten itibaren hindistan devlet tahvillerini gelişmekte olan piyasa yerel para birimi endeksine dahil etmeyi planlıyor. HSBC hindistan’ın piyasalar ve menkul kıymet hizmetleri müdürü aktif yöneticilerin offshore türevlerine büyük ilgi gösterdiğini bildirdi. HSBC bu türevleri hem offshore hem de hindistan’ın vergiden muaf yatırım bölgesi GIFT city üzerinden sunuyor.