Yabancı yatırımcılar değer avında japon hisse senetlerini satın alıyor.

Dikkat çekici bir değişimle yabancı yatırımcılar diğer fırsatı olarak gördükleri japon hisse senetlerine yöneldi.
Bu yönelim piyasasının mart ayı sonunda yerli kurumların kar elde etme eylemleriyle önemli bir düşüş yaşamasının ardından geldi.
Çarşamba günü sona eren hafta boyunca yabancı yatırımcılar japon hisse senedi piyasasına 829,45 milyar yen tutarında önemli bir giriş yaptı. Bu 12 ocak’tan bu yana gerçekleşen en büyük yabancı sermaye girişi oldu ve bir önceki hafta gerçekleşen yaklaşık 1,18 trilyon yenlik net satışla keskin bir tezat oluşturdu.
Yerli kurumsal yatırımcılar ise aynı dönemde japon hisse senetlerinden net toplam 334,8 milyar yen çekti.
Yerli kurumsal bu çıkışı en azından 2018’den bu yana kaydedilen en önemli haftalık miktar olan yurt içi nakit hisse senedi piyasalarında denizaşırı sermayeden gelen 1,18 trilyon yenlik net kazançla aynı zamana denk geldi. Buna rağmen, yabancı yatırımcılar türev sözleşmelerde yaklaşık 352,68 milyar yenlik satış yaptı.
Nikkei endeksi geçen hafta kayda değer bir düşüş yaşayarak %3,4 geriledi ve aralık 2022’den bu yana en sert haftalık düşüşünü kaydetti. Bu düşüşte kar alımları ve japon yetkililerinin döviz piyasasına olası müdahalelerine ilişkin endişeler etkili oldu.
Diğer bir etken de uniqlo markasına yönelik talebin yavaşlamasına ilişkin endişelerin fast retailing hisselerinde yarattığı satış oldu. Fast retailing’in hisse senedi fiyatı hafta içinde %6,32 oranında düşerek ocak 2023’ten bu yana en önemli düşüşünü kaydetti.
Piyasadaki son geri çekilmeye rağmen nikkei 21 şubat’tan bu yana devam destek çizgisinin üzerindeki konumunu korudu. Bu teknik gösterge bazı yatırımcılarının piyasada potansiyel bir toparlanma beklediğini gösteriyor.
Maliye bakanlığı tarafından bildirildiği üzere, tahvil piyasasında yabancılar 349 milyar yen uzun vadeli japon tahvili satarak son üç hafta içinde ikinci kez net satış yapmış oldu. Buna karşılık japon kısa vadeli borçlanma senetlerine hafta boyunca 4,39 trilyon yenlik güçlü bir yabancı girişi oldu ki bu 5 ocak’tan bu yana görülen en büyük miktardı.