Worldcard iPhone iCarte başvurusu.

Turkcell, visa europe ve Yapı Kredi, iPhone kullanıcıları için geliştirilen Avrupa’nın ilk mobil ödeme çözümü iCarte’ı tanıttı. Turkcell abonesi olan Yapı Kredi müşterileri iCarte aksesuarını kullanarak iPhone’larından doğrudan temassız mobil ödeme yapabilecekler.
iPhone iCarte nedir.
Kanadalı şirket Wireless Dynamics Inc’in ürettiği iCarte, cep telefonu ile mobil ödeme teknolojisini iCarte, Turkcell hatlı iPhone 3G ve 3GS telefonları üzerinde çalışacak ve Visa logolu temassız Worldcard işlevi görecek ve mevcut WorldCard’ınıza bağlı bir ek kart gibi çalışacak. Cihaz app store’dan indirilecek ücretsiz “iCarte for visa mobile” uygulamasıyla beraber kullanılacak Yakın alan iletişimi NFC destekli cihaz, iPhone 3G ve 3GS modellerinde telefonun altına monte edilerek, iPhone 4 modeli için ise iCarte kılıfı telefona takılarak çalışacak. ve kredi kartı özelliği kazandırılmış telefon, Worldcard temassız ödeme POS’una yaklaştırıldığında 35 TL’ye kadar alışverişlerde ödeme işlemi otomatik olarak yapılacak.
Yapı Kredi, şubat ayı ortasında faaliyete geçecek iCarte için pilot katılımı da başlattı.
iCarte mobil ödeme çözümü için tek seferde mahsus olmak üzere 79 TL program ücreti alınıyor.
Worldcard web sitesinden yaptığınız ön başvuruyu takiben en kısa sürede Yapı Kredi müşteri hizmetleri tarafından aranarak başvurunuz tamamlanacak ve iCarte paketi kurye aracılığı ile adresinize gönderilecek. iPhone iCarte başvurusu için buraya tıklayın.
Visa europe, Yapı Kredi perakende bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı nazan somer, “yakın vadede turkcell ile birlikte iPhone dışında bazı cihazlarda çalışacak NFC lansmanlarını yapyor olacağız.” dedi. Somer, tüm cep telefonları üzerinde çalışabilecek diğer mobil ödeme çözümleriyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini ekledi.
Mobil ödemenin yaygınlaşmasının önündeki engeller
Mobil cihazlar ve temassız ödeme beraber kullanımını sağlayan iki yaklaşım mevcut. Bunlardan ilki, Garanti ödeme sistemleri’yle avea’nın ortak projesi olan bonuslu avea uygulaması. Bu uygulamadan NFC destekleyen antenli sim kartlar kullanılıyor ve özellikle arka kapağı metal olan telefonlarda bir iletişim sorunu yaşanması gibi bir durum söz konusu. Günümüzde çoğu çin’de imal edilen metal arka kapağı olan cep telefonlarının sayısı gittikçe azaldığı için, yeni nesil telefonlarda bu konuda şikayetler de azalacaktır.