Wechat pay nedir, Türkiye’de nerelerde geçerli.

WeChat çin’in en çok kullanılan sesli ve yazılı mesajlaşma sosyal medya servislerinden biri.
Aylık 1.2 milyar kullanıcıya sahip. Wechat pay ise bu platformun üzerinde çalışan bir ödeme sistemi. Platfrom üzerinden banka hesaplarının, Mastercard visa ve JCB Ödeme sistemlerine kayıtlı kartlarının bilgisini paylaşan ve yetkilendiren kullanıcılar uygulama üzerinden fatura ödeme, internet üzerinden hizmet veya ürün alım satımında ödeme, anlaşmalı üye iş yerlerinden uygulama üzerinden, kare kod kullanımı ile ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. 2010 yılında hayata geçirilen weChat pay tüm dünyada 40’tan fazla ülkede 16 farklı para biriminde geçerli. 2014 yılında lansmanı yapılan sanal kırmızı zarf uygulaması Wechat pay’in kullanıcılar arasında yaygınlaşmasına çok katkıda bulundu. Sanal kırmızı zarf uygulaması çinlilerin belirledikleri arkadaş ve akrabaları arasında toplam bir tutarı eşit olarak dağıtmasına imkan veren grup para gönderim özelliği olarak özetlenebilir. Wechat pay günde bir milyardan fazla işlem ile çin’in en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden birisi.
wechat pay türkiye’de nerede ve nasıl kullanılır.
Wechat pay ödeme sistemi, ilk etapta türkiye’nin istanbul havalimanı’ndaki ICBC türkiye anlaşmalı ödeme noktalarında, ilerleyen dönemde ise çinli turistlerin yaygın olarak ziyaret ettikleri noktalarda kullanılabilecek.
Wechat pay kullanıcısı çinli ziyaretçiler istanbul havalimanı’ndaki ICBC türkiye anlaşmalı ödeme noktalarında, ilerleyen dönemde ise çinli turistlerin yaygın olarak ziyaret ettikleri noktalarda kullanılabilecek.
Wechat pay kullanıcısı çinli ziyaretçiler istanbul havalimanı’nda alışveriş yaptıklarında wechat pay sayesinde çin yuanı ile ödeme yapabilirler. Türk lirası ile yapılan işlemler anlık olarak çin yuan’ına çevrilir. Bu sayede kullanıcılar döviz kuru çevirimi sırasında aracılık eden kurumlar azaltılarak gereksiz maliyetlerden kaçınmış olurlar. Bunun yanısıra 800 milyon dolar kullanıcı tarafından günde ortalama 1 milyar adet işlem geçen platform kullanıcıların alışveriş yaparken daha güvende hissetmelerine yardımcı oluyor.
Wechat pay, Wechat uygulamasına entegre bir şekilde çalışıyor. Wechat pay kullanıcıları, akıllı telefonlarını kullanarak ürettikleri karekodlar ile hiçbir fiziksel temas olmadan ödemelerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.
Wechat pay’in vatandaşları tarafından kullanılması şu aşamada BDDK tarafından bir lisanslama söz konusu olmadığından maalesef mümkün gözükmüyor.