Vatandaşımıza 12.1 milyar lira tahsis edildi.

Hazine ve maliye bakanı berat albayrak temel ihtiyaçları için 2.1 milyon kişiye 12.1 milyar liralık kaynak tahsis edildiğini açıkladı. Albayrak, “hiçbir uluslararası kurum ya da kuruluştan destek ya da yardım talebinde bulunmadan süreci yönetiyoruz.” dedi.
Hazine ve maliye bakanı albayrak koronavirüs nedeniyle alınan ekonomik tedbirler kapsamında sağlanan kaynaklara ilişkin bilgileri paylaştı.
67 bin 229 firmanın işe devam desteğine başvuruda bulunduğunu söyleyen albayrak bu firmaların 39 bin 651’inin süreçlerinin neticelendiğini söyledi. Albayrak “sanayicimize bugüne kadar 36 milyar 326 milyon TL kaynak tahsis edildi.” dedi.
Twitter hesabından açıklama yapan bakan albayrak’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
Temel ihtiyaçları için 2.1 milyon vatandaşımıza 12.1 milyar liralık kaynak tahsis edildi. Esnafımız için tahsis edilen toplam finansman rakamı, paraf kart ile birlikte toplam 6 milyar 737 milyon lira oldu.
İş’e devam desteğiyle sanayicimize 36 milyar 326 milyon lira kaynak tahsis ettik.
Vatandaşlarımızın özel bankalarla yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. Bu dönemde vatandaşlara destek olmayı geçtik, mevduatı bozdurana, kredisini yapılandırmak isteyene fahiş maliyetler çıkarıldığını duyuyoruz, Bu asla kabul edeceğimiz bir şey değil. Bu konunun titizlikle üzerine gideceğimizi bilinmesini isteriz.
“Vatandaştan topladığı parayı millete sunmak yerine stoklayanlar da aynıdır”
Milletin ihtiyacı olan maskeyi stoklayanlar, gıdayı saklayanlar ne ise, vatandaştan topladığı parayı,
En çok ihtiyaç olan böyle bir dönemde millete sunmak yerine stoklayanlar da aynıdır. Süslü reklamlar bu yapılanları gizleyemeyez.
Dengeleme sürecinin kazanımları sayesinde, ekonomik istikrar kalkanı gibi kapsamlı bir tedbir setini çok hızlı bir şekilde devreye aldık. Tıpkı Kovid-19 salgınıyla olduğu gibi, salgının ekonomik etkileri ile mücadele de erken tedbir hızlı karar, etkin uygulama ve etkili mücadele sergiledik. Ve en başarılı ülkeler arasında olduk.
Hiçbir uluslararası kurum ya da kuruluştan destek ya da yardım talebinde bulunmadan süreci yönetiyoruz.
Uluslararası kurumlardan yardım isteme, ülkeyi nereye sürükleyeceği belli olmayan para basma söylemlerinden sonra bu konudaki duruşlarıyla da dertlerinin millet olmadığını bir kez daha gösterdiler.