Varlık yönetim şirketleri borç devirleri.

Varlık yönetim şirketinin satın aldığı portföydeki alacakları tahsil etme kabiliyeti, bu portföyde bulunan müşterilere ulaşabilmesiyle doğru orantılıdır. 100 liralık bir portföyü 30 liraya satın alabilen varlık yönetim şirketinden borç bakiyeniz üzerinden önemli indirimler talep edebilmeniz mümkün. Bu maalesef borç varlık yönetim şirketine devredilen kişinin de borç bakiyesini %70 iskontoyla ödeyebileceği anlamına gelmiyor. Sonuçta varlık yönetim şirketleri de faaliyetlerinden para kazanmayı amaçlarlar. Özellikle müşteriye kendi imkanlarıyla ulaşmışlarsa çok fazla indirim yapmayabilirler. Ancak pazarlık becerilerinize bağlı olarak bakiyede tatmin edecek indirimler alabilmeniz mümkün.
Her arayana inanmamak lazım
Maalesef bazı kötü niyetli şahıslar sizi varlık yönetim şirketlerinden aradıklarını ve x bankaya olan borç devraldıklarını iddia edebilirler. Bunun önüne geçmek için öncelikle kendilerinden banka ile yaptığınız sözleşmenin bir örneğinin size iletilmesini talep edebilirsiniz. Unutmayın, sözleşme yoksa borç da yoktur. Daha sonra ilgili bankaya dönerek bu bilgiyi teyit edin.
Sıkı pazarlık edebilmek önemli
Teyit işlemlerinden sonraki adım daha çok sizin pazarlık becerinize kalıyor. Ancak bu körü körüne bir pazarlık olmayacaktır. Varlık yönetim şirketleri sistematik bir şekilde çalışırlar. Pazarlık sırasında konuştuğunuz kişi varlık yönetim şirketi temsilcisiyse, onun yapabileceği indirimin sınırları çok bellidir. Bu sınırları tahmin edip zorlamak tamamıyla sizin veya sizin adınıza pazarlığı yapabilecek bir avukatın becerilerine kalmıştır. İnternet biraz araştırma yaparak, söz konusu alacakları bankalardan ortalama nasıl bir oranla devraldıklarını öğrenmek de bu sınırı tahmin etmenize yardımcı olabilir.