Varlık fonu uluslararası bankalarla kredi görüşmesi.

Kamuya ait çok sayıda büyük şirketin devredildiği türkiye varlık fon’nun TVF aralarında çin’den ICBC’nin de bulunduğu uluslararası bankalarla kredi görüşmesi yaptığı belirtildi. Teklif daha kamuya açıklanmadığı için isimlerine haberde yer verilmesini iç anlaşmazlıklar sebebiyle bir yıldan uzun süredir herhangi bir aktivite göstermeyen türkiye varlık fonu, çin endüstri ve ticaret bankası ICBC’den 5 milyar dolar değerinde 10 yıllık kredi istedi.
Kaynaklardan biri, eylül ayında vekaleten vakfın başkanlığına getirilen eski borsa istanbul başkanı himmet karadağ ve TVF yönetim kurulu üyesi, Cumhurbaşkanı tayyip erdoğan’ın danışmanlarından yiğit bulut’un 4 ekim’de ICBC türkiye başkanı XU keen ile görüştüğünü söyledi.
Bloomberg’den kerim karakaya ve ercan ersoy’a konuşan kaynaklardan bir diğeri de, TVF’nin perşembe günü başka bir uluslararası bankayla kredi görüşmesi yaptığını ifade etti. Vakfın, ortadoğu’da da katar’ın da içinde bulunduğu devlet fonlarının yöneticileriyle de görüşme halinde olduğu kaydedildi.
Krediler, yatırımlar için kullanılabilecek
Kredinin vakfın bünyesindeki yatırımlar için kullanılabileceği ve strateji belgesinin hükümet tarafından onaylanmasıyla yapılacak işler için hazırlıklı olduğu ifade edildi. Aynı kaynak, başbakan yıldırım’ın makamına nisan ayında sunulan ve daha onay almayan planda o dönemden bu yana ciddi revizeler yapıldığını da sözlerine ekledi, ancak daha fazla detay vermedi.
Bluebay asset management’tan timothy ash,”Türkiye’deki güvenilir ekonomi politikası yetkililerinin çoğu, projeyle aralarına koydukları açık mesafeyle devlet fonu konseptinden hoşlanmadıklarını belli ettiler.
Varlık fonunun kredi aldığı hakkındaki konuşmalar, açık bir şekilde TVF’yi hayata geçirmek için atılan bir adım” dedi.
Bloomberg haberinde, TVF başkanı karadağ ve ICBC türkiye’nin yorum taleplerine cevap vermediği ifade edildi.