Van depremzedelerinin kredi borçları.

Van’daki depremden etkilenen vatandaşların vergi borçlarının ertelendiğini ve esnafın KOSGEB’den kredi kullanabileceğinin haberini sizlerle paylaşmıştık. Bankalar da depremzedelerin kredi ve kredi kartı borçlarını ertelediklerini duyurmaya başladılar. Tabi bunu bir basın bülteni aracılığıyla yaparak yardımı reklam amaçlı olarak kullanmaktan çekinmediler. Bugünkü yazımızda da bu bültenlere değil, borç ertelemesi yapan bankalara ve erteleme detaylarına topluca yer vereceğiz. Finansbank, Van merkez şubesine bağlı veya adresi van olan bireysel ve ticari müşterilerinin nakit kredi, tüketici kredisi, KMH ve kredi kartı borçlarını faizsiz 3 ay erteledi. Depremde zarar gören müşterilerin krediler ödeme planlarını değerlendirerek yeniden yapılandırılacak olan finansbank, van şubesi müşterilerine gelen ve giden havalelerden ve yurtiçi / yurtdışı EFT’lerden de yıl sonuna kadar ücret almayacak. Banka ayrıca başka ATM’lerden finansbank banka kartıyla yapılan işlemlerden de ücret ve kredi kartı nakit çekim ücreti almayacak. Ayrıca, POS müşterilerinden 30 kasım’a kadar bloke çözüm komisyonu ve 31 aralık’a kadar ise üye işyeri hizmet bedeli almayacak. Finansbank bunlara ek olarak müşteri hattına ek olarak özel bir hat da tesis etti ve mobil şubesini de van’a gönderdi.
Denizbank bölgedeki kredi borçlarını faizsiz olarak 2012’ye erteledi. Denizbank Van Şubesi’nden mortgage, taşıt, ihtiyaç kredisi ve kredi kartı kullanan tüm bireysel müşterilerin, KOBİ kredisi ve işletme kart kullanan KOBİ müşterilerinin ve tarım kredisi kullanan çiftçilerin borçları faizsiz olarak 2012’ye ertelenecek. Banka ayrıca bölgede ihtiyacı olan vatandaşlara ve KOBİ’lere 3 ay ertelemeli olarak kredi verecek.
Akbank, van’daki bireysel müşterilerinin talep etmeleri halinde, kullanmış oldukları krediler için mevcut faiz oranlarından 3 ay taksit ertelemesi yapacak. Akbank, ticari müşterilerinin de yine talep etmeleri durumunda, kredi geri ödemeleri ya da taksitlerini aynı şekilde 3 ay süreyle erteleyecek. Banka ayrıca van’a gezici şubesini ulaştırdı.
Garanti bankası, deprem bölgesine yapılacak havalelerden ücret almayacak ve depremzedelerinin kredi kartı ve kredi borçlarını 3 ay erteleyecek. deprem bölgesinde yer alan van merkez, erçiş, kazım karabekir ve küçük sanayi şubelerine, yurtdışından veya yurtiçinden yapılacak havalelerden, ekim ayının sonuna kadar herhangi bir ücret ve komisyon alınmayacak. Uygulamadan banka, internet, cep şubelerinin yanısıra, paramatikler ve Garanti çağrı merkezi’nden yapılacak havaleleri de kapsayacak. Ayrıca van merkez, erçiş, kazım karabekir ve küçük sanayi şubelerine bağlı olan veya ekstre adresi van olarak gözüken kredi kartlarının ekstreleri 3 dönem boyunca 3 ay ertelenecek. Deprem bölgesindeki Garanti POS’larına ise inaktiflik ücreti yansıtmayacak. Banka faizsiz olarak, bu şubelerdeki mevcut tüm kredi borçlarını ve gayrinakdi kredi komisyonlarını 3 ay erteleyecek. Deprem bölgesinde yer alan müşterilerin bireysel kredi talepleri ise masrafsız olarak karşılanacak.