Vakıfbank Worldcard Başvurusu.

Birkaç hafta öncesinde Vakıfbank’ın kendini yenilediğine dair reklamları dönen reklamları televizyonda izlemişsinizdir. Türkiye’nin en büyük devlet bankalarından biri olan Vakıfbank büyük bir yatırım yaparak şubelerinin tasarımından tutun banka logosuna kadar birçok yenilik yaptı. Bu yenilin beraberinde Vakıfbank ve Yapı Kredi işbirliğinden doğan Worldcard özellikli yeni Vakıfbank kredi kartlarını getirdi. Bu işbirliğinden daha önce World ve Fortis ideal kart işbirliği konulu yazımızda bahsetmiş ve henüz konuyla ilgili bir gelişme olmadığına değinmiştik. İki bankanın konuyla ilgili çalışmaları yeni tamamlanmış olacakki bu konuyla ilgili ortak bir basın toplantısı düzenlemişler. Dün haber ajanslarında ve gazetelerde, bu basın toplantısında konuşan iki bankanın yöneticilerinin çeşitli açıklamaları vardı. Vakıfbank kredi kartları başkanı nazan özkaymak, bankaya ait kredi kartlarının bundan sonra world markası altında olacağını belirterek vakıfbank’ın mevcut kredi kartı cirosunu 2 yılda 3 katına çıkarmayı ve 1 milyon yeni müşteriye ulaşmayı hedeflediklerinden bahsetti. Bu yeni işbirliği ile vakıfbank worldcard sahipleri Vakıfbank üye işyerlerinde sunulan fırsatlara ek olarak world üye işyerlerinde sunulan worldpuan ve worldtaksit imkanlarında da yararlanabilecekler. Halihazırda bir vakıfbank kredi kartı olan müşterilerin yeni bir kart alması da gerekmiyor, ellerindeki kartlar otomatik olarak worldcard özelliği kazanacak. Vakıfbank’ın worldcard sıkça sorulan sorular sayfasına baktığımızda bir bölüm dikkatimizi çekti:
Vakıfbank kredi kartıyla world kampanyalarına katılabilmeniz için kartınızı world pos’undan geçirmeniz gerekiyor. Normalde bunu işlem yapan firmanın kendiliğinden yapması gerekiyor ancak firmanın bunu atlaması halinde sizin kartınızın world özelliği olduğunu hatırlatarak bu POS’tan geçmesi hatırlatmanız gerektiği yazılmış, aksi halde World kampanyalarından yararlanamıyorsunuz. Vakıfbank müşterilerinin daha önce kazanmış olduğu vakıfpara’lar Worldpuan’a çevrilerek hem World hem de Vakıfbank üye işyerlerinde kullanılabilecek. Yeni sistemde sadece worldpuan kazanılacak. Kazanılan her 2 worldpuan üye işyerlerinde 1 YKR değerinde olacak.
Banka tarafından da belirtildiği gibi Vakıfbank’ın iki milyona yakın kredi kartı müşterisi var. Öte yandan bu müşterilerin çoğunluğu Vakıfbank’a maaş ödemeleri yatan emekli vatandaşlardan oluşmakta. Ağırlıklı olarak emeklilerden de oluşsa mevcut kredi kartı portföyüne worldcard verilmesi bile world card’ın geniş ağı sayesinde ciroda büyük artışa sebep olacaktır. Vakıfbank yakın zamanda özelleştirilmesi planlanan devlet bankalarının başında geliyor. Bankanın kabul değişimi ve worldcard ile yapılan bu işbirliğinin zamanlanmasına bakıldığında özelleştirme takvimine uygun olduğu gözlemlenebiliyor.