Vakıfbank B tipi altın fon.

Vakıfbank’ta 9 çeşit altın türünün fiziki olarak ya da hesaben alım/satımının yapılabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca bankanın kurucusu olduğu B tipi altın fon da müşterilerce alınıp satılabiliyor.
Vakıfbankca altına endeksli anapara korumalı fonların oluşturulmasını planladığını ifade eden ecesoy, “altın fiyatlarındaki artışın altına olan ilgiyi artırdığı göz ardı edilemeyecek bir geçecektir. Bunun yanı sıra faize dayalı yatırım araçlarındaki getirinin azalması, altının güvenilir yatırım aracı olarak kabul görmesi nedeniyle talep devam etmektedir. Altına dayalı yatırım araçlarında çeşitlenmenin artacağı düşünülmektedir.” dedi.
Yapı Kredi
Yapı Kredi’de hem vadesiz hem de vadeli altın mevduat hesabı bulunuyor.
Mart ayından itibaren dünya altın piyasalarındaki fiyat gelişmelerini yüksek oranda yansıtarak orta ve uzun vadede istikrarlı bir getiri sağlamak isteyen müşterileri için altın fonu imkanı da veren banka, faizlerin düşüşüne paralel alternatif getiri imkanı sunan altına endeksli mevduat ve anapara garantili fonları’nı da dönemsel olarak müşterilerine sunuyor.
Altının, türk yatırımcısı için hiçbir dönemde cazibesini kaybetmeyen bir ürün olduğunu vurgulayan cemalcılar, Yapı Kredi’nin de piyasa şartları çerçevesinde altına endeksli anapara garantili fonlar ve mevduatlar ile müşterilerine altına dayalı ürünler sunmaya devam edeceğini, ayrıca altın mevduat ile ilgili olarak internet bankacılığında müşterilerine çapraz kur ile işlem yapma imkanını geçtiğimiz aylarda sunduklarını, artık müşterilerinin dolar ve avro ile de altın işlemi yapabildiğini anlattı.
Halkbank
Halkbank, tasarruf sahiplerine birikimlerini değerlendirmelerini için vadesiz altın mevduat hesabı ürünü sunuyor. Birikimli vadesiz altın mevduat hesabı ile müşteriler bankanın kredi kartlarından veya vadesiz hesaplarından verecekleri talimat ile aylık veya 3 aylık devrelerde asgari 1 gram altın olmak üzere kolayca birikim yapabiliyor. Anapara korumalı altın yatırım fonu ile altında yükseliş bekleyen ancak riski sevmeyen ve anaparasını kaybetmek istemeyen müşterilere de yatırım fırsatı sunuluyor. Müşterilerinin, şubeleri dışında internet sitesinden de altın alım/satım işlemlerini yapabildiğini belirten halkbank bireysel bankacılık genel müdür yardımcısı bilgehan kuru, altın işlemlerinin ATM’lerinden de yapılabilmesine yönelik çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Garanti
Garanti Bankası, 2007 sonundan itibaren müşterilerine altın hesabı sunmaya başladı.
Altının düşüşü ya da yükselişinden faydalanarak kazanç sağlamak isteyenler için altına endeksli mevduat hesabımız ve dönemsel olarak çıkarılan anapara korumalı altın fonları altın ve altına dayalı sermaye piyasası araçlarından oluşan bir portföy dağılımı ile dünya piyasasındaki fiyat gelişmelerden faydalanmak isteyenler için altın fonu ve yapılan tüm alışverişlerde altın kazandıran kredi kartı altın bonus card’ı bulunuyor. Garanti Bankası genel müdür yardımcısı ali fuat erbil, önümüzdeki dönemde müşterilerinin yanı sıra müşterileri olmayan tüketicilerin de talep edebileceği altın hediye çeki sunacaklarını, yakınlarına altın hediye etmek isteyenler için hazırladıkları bu çek aracılığıyla çek sahiplerinin, şubelerinden altın gramı karşılığında TL alabileceğini ya da kendisi için bir vadesiz altın hesabı açtırarak belirtilen altın gramını bu hesabına yatırabileceğini bildirdi.