“Uzun vadeli yatırım düşünen konut alsın”

Dün milliyet’de “uzun vadeli yatırım düşünenler için konut ideal” başlıklı makalesini gördüğümüzde, her ne kadar bizim görüşlerimize çelişki işaret verse de, gerçekten yatırımcıları aydınlatmaya yönelik olacağını düşündüğümüz makaleyi incelemeye karar verdik.
Makale “finansal enstrümanlarının yanısıra konuta yatırım yapmak da ideal bir seçenek olarak görülüyor” gibi bir umut verici başlıkla ilerleyip, daha sonra ülkemizin önde gelen inşaat firmalarının yönetim kurulu başkanları ve üyelerinin konuyla ilgili olarak yaptıkları açıklamalarla devam edince, söz konusu haberin gazetede çıkacak ilanlara karşılık barter amacıyla yayınladığını düşündürdü.
Öncelikle makalede olumlu bulduğumuz kısımları yorumlarımızla birlikte sizlerle paylaşmak istiyoruz. “Krizde dip yapan emlak fiyatları hala bu kayıplarını telafi edebilmiş değil.”
Bu doğru bir yorum. Eğer yakın çevrenizde 2007 2008 ilk çeyreğine kadar yılları arasında gayrimenkul fiyatlarının sürekli artış gösterdiği ve mortgage kredilerinde piyasa yapmak amacıyla bankaların göz kapalı rekabet içerisinde kredi verdiği dönemde ev alanlar varsa, neden bahsettiğimizi anlıyorsunuzdur. Bu dönemde konut alanların konutlarının değerleri yüzde 30 ila 40 arasında geriledi. Geçen süre zarfında bu kişiler yüksek maliyetlerle konut almış oldular ve o maliyeti yakalamaları için uzun vadeleri beklemeleri gerekecek gibi gözüküyor. Bu kişilerin tek avantajları, geçen süre zarfında gerileyen mortgage kredisi faiz oranları nedeniyle altına girdikleri borcun maliyetlerini azaltma imkanına sahip olmaları oldu. Devam etmeden önce ilgili başlıkta geçen “uzun vade” ile neyin kastedildiğinin altını bir kez daha çizmek gerekir. Okulda bize bir takvim yılından az sürelere kısa vade, bir takvim yılından uzun sürelere ise uzun vade olduğu öğretilmişti. Orta vade tanımı bu ikisinin arasına bir yerlerde bulunur ve üzerinde konuşulan faaliyet alanına göre farklılık gösterir. “Ancak parası olanın, emlakta seçici olması gereken bir dönem. İyi hesap kitap yapmak gerekiyor.
Satın alınan gayrimenkul ne kadar sürede kendini karşılar? arsa ve inşaat maliyet toplamı, gayrimenkulü ne için aldığınız gibi sorunların cevabını daha baştan belirlemeniz gerekiyor.”