Üreticiyi koruyacak yenilikler.

Böylelikle yurtdışındaki galerilerde stoklarda ve benzeri yerlerde bekleyen eski veya kullanılmış taşıtların yeni gibi ithal edilerek tüketicinin mağdur edilmesinin önüne geçilmiş olacak. İthal taşıtlarda model yılının belirlenmesinde gümrük giriş beyanname tarihinin kullanılması nedeniyle mevcut uygulamada bazı sorunlar yaşanıyordu.
Düzenleme aynı zamanda üreticiyi de koruyacak yenilikler getiriyor. Üreticilere yeni modellerini hazırlama ve pazara arz etmek için verilen süre uygulaması da devam edecek. Örneğin, uygunluk belgesi tarihi 1 ağustos 2011 tarihinden önce olan aracın model yılı 2011 uygunluk belgesi tarihi 1 ağustos 2011 tarihi ve sonrası olan aracın model yılı 2012 olacak.
1 haziran 2011 tarihinde yürürlüğe girecek olan bu düzenleme sektörün sağlıklı işlemesine yönelik bir adım. Bu düzenlemeyle çok uzun yıllardan beri sektörü korumak amacıyla sürekli ertelenen tüketici hakları açısından olumlu bir adım atılmış oldu. Böylelikle sektöre daha sağlıklı bir güven ortamı oluşturularak, tüketicilerin otomobil alım kararlarında daha rahat ve güvenli hareket etmelerine imkan vermek hedefleniyor.