Ücretsiz para transferi EFT-Havale için son tarih.

Covid-19 pandemi süresi boyunca türk bankaları izolasyondaki müşterilerine yardımcı olmak amacıyla EFT, havale gibi para translerindeki uyguladıkları ücretleri sıfırlamışlardı. BBVA garanti yapı kredi iş bankası gibi normal şartlar altında maaş müşterileri dışında tüm müşterilerine eft ve havale işlemlerinde ücret yansıtan bankaların bile ücret almadığı bu dönemin sonuna yaklaştığı gibi gözüküyor.
Bildiğiniz gibi mayıs ayını ilk haftası itibariyle banka şubeleri normal mesai saatleri içinde çalışmaya başladılar. Bazı banka şubeleri birleştirerek personelleri tek bir şubede dönüşümlü olarak saatleri içinde hizmet veriyor. Pandemi ile beraber ATM’lerden yapılan para çekme limitleri de 5.000 TL’ye çıkartılmıştı. Bu limitlerin normalleşme süreci ile beraber eski seviyelerde indirilip indirilmeyeceği henüz belli değil. Ancak büyük bankaların haziran başı itibariyle mobil ve internet şube üzerinden yapılan EFT, havale işlemlerinde yeniden ücretlendirme başlayacağını söylesek yanılmış olmayız. Büyük bankaların bu kararı almasının ardından diğer bankalar da bu kararı takip edeceklerdir. Tabii BDDK’nın bu uygulama değişikliğine bir itirazı olmaz ise. İyi haber BDDK 1 mart’ta EFT ve havale işlem ücretlerine üst sınır getirmişti BDDK tarafından 1 mart 2020 itibariyle getiren düzenleme sayesinde, bankalar tarafından uygulanan havale ve EFT ücretlerine de bir üst sınır getirildi. Örnek vermek gerekirse internet ve mobil bankacılık üzerinden 1000 TL’ye kadar yapılan para transferlerinde üst sınır 1 TL olarak belirlenirken, 1.000 TL 50.000 TL arası 2 TL olarak belirlenmişti.
50.000 TL üzerinde tutarlar için ise sınır 25 TL olarak belirlendi.
EFT ve havale ücreti almayan bankalar
Bu arada cepteteb, enpara.com platformları, herhangi bir şarta bağlı olmaksızın müşterilerden EFT ve havale işlemlerinden herhangi bir ücret almıyor. Bu iki bankaya ek olarak kuveyt türk ve albaraka türk katılım bankaları da mobil ve internet şube üzerinden gerçekleştirilen EFT ve havale işlemlerinden ücret almıyor.