Ücretsiz gerçek zamanlı borsa verisi tarih oldu.

Borsa İstanbul BIST veri yayın politikasında birkaç senedir beklenen değişiklik gerçekleşti. Borsa istanbul 1 eylül 2014 tarihi itibariyle verileri canlı yayınlamak isteyen kurumlara, kullanıcı adedine göre ücret ödeyerek lisans sahibi olma şartı getirdi. Bu değişiklik çerçevesinde ücretsiz sunulan BIST düzey 1 gerçek zamanlı verilerinin artık ücretli olarak sunulması gerekiyor. Bundan böyle sadece 15 dk gecikmeli veriler ücretsiz sunulabilecek. Peki BIST bunu neden yapıyor ?
Herşeyin başı para. Borsa İstanbul’un da nihai hedefi elbette gelirlerini arttırmak. Gelişmekte olan piyasalar arasında yeralan borsa istanbul borsa veri yayınlarından elde ettiği gelirleri maksimize edip, bu gelirleri altyapı yatırımına yönlendirerek performansını geliştirmeyi planlıyor. Amaç daha hızlı ve güvenli emir iletimi ve alışverişe imkan vermek.
İkinci bir amaç da satış olabilir. Borsalar birbirlerini alıp satabiliyorlar. Yani alman DAX gidip NY borsasını almaya karar veriyor. Tabi bu kararların temelinde yatan en önemli faktör faaliyetlerinin ne kadarını gelire çevirebildikleri, zira satın alma sonrası böyle bir sürece girmek yerine gelir arttırma süreçlerini arttırmış ve daha fazla arttırma potansiyeli olan borsalar cazip geliyor.
Nasdaq ile flört eden BIST’in de bu sürece girmesi benim için sürpriz olmadı doğrusu.
Küçük yatırımcı etkilenecek.
Doğrusunu söylemek gerekirse BIST’in ücretsiz veri sağlaması benim aklıma pek yatmıyordu. Özellikle veri kapsamı arttıkça algoritmik emirlere fırsatlar yaratmanın mümkün olduğu günümüzde, kapsamlı verilerin maliyetini arttırmak makul geliyor. Ama 70 küsur milyonluk Türkiye’de iki milyon civarında borsa yatırımcısı olduğunu düşünürsek küçük yatırımcının işlem yapmasına imkan verecek temel gerçek zamanlı veri paketlerinin daha ucuz olması gerektiğini düşünüyorum. Küçük yatırımcının ihtiyacı olan iki veri var; hisse ve viop düzey 1. tabi bu veri paketlerini matriks, foreks gibi veri sağlayıcıların yanı sıra, GSM operatörlerinden data paketiyle beraber alınabilmeleri de ayrı bir kolaylık sağlardı ama bunu başkaları düşünsün.
BIST veri fiyatları
İşte size borsa istanbul’u anlık izleyebileceğiniz paketler ve yaklaşık ücretleri. Unutmayın, bu ücretler eğer veriyi bir aracı kurum vasıtasıyla alıyorsanız, çalıştığınız kuruma veya kurumda gerçekleştirdiğiniz işlem hacmine göre farklılık gösterebilir.
BIST pay düzey 1 : Borsa istanbul’da işlem gören paylara ilişkin tanımlayıcı bilgiler, son işlem fiyatı, en iyi alış/satış fiyatları ve diğer fiyat bilgileri, borsa istanbul endeksleri, borsa istanbul haberleri, kap verileri ile gün sonu verilerini kapsayan bu veri seti aylık olarak yaklaşık 6 TL civarında bir maliyete sahip. BIST pay düzey 1+ : Düzey 1 verilerine ek olarak borsa istanbul’da işlem gören paylara ilişkin olarak en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin miktar bilgisini, gerçekleşen işlemlere ait miktar ve diğer bilgileri takip edebilirsiniz. Aylık 25 TL bir maliyeti var.