Uçak bileti ve uçuş mili kazandıran kredi kartları.

2008 haziran ayında kredi kart sahiplerine uçak bileti ve uçuş mili kazandıran kredi kartları hakkında kapsamlı bir incelememizi paylaşmıştık. Geçen süre içerisinde bu tür kredi kartı programlarında öne çıkan birkaç markanın puan / mil kazanımı, bilet alımı ve kart ücretleri hakkında bazı değişiklikler oldu. Son durum hakkında bir yazı yazmayı uzun zamandır planlıyorduk ancak bu tür programlarda uygulama değişikliği için genelde ocak ayı tercih edildiği için biz de yazımızı ertelemek zorunda kaldık.
Garanti Shop & Miles avantajlı ama pahalı
Garanti Shop & Miles ülkemize kart sahiplerine uçuş mili kazandıran ilk kredi kartı olma özelliğine sahip. Shop & Miles kredi kartları sahipleri aynı zaman da THY’nin Miles & Smiles sadakat programının üyesi oluyorlar ve sahip olunan kartlar Miles & Smiles üye numarasıyla eşleştiriliyor. Program kapsamında ayrıca aksi talep edilmedikçe biri MasterCard diğeri American Express amex olmak üzere iki kredi kartı veriliyor.
Programa üye kart sahipleri Mastercard ile yaptıkları harcamalarda her 1 TL için bir 1 mil kazanırlarken Shop & Miles Gold American Express kart sahipleri her harcamalarda %15 daha fazla Shop & Miles Platinum American Express ve Shop & miles prive american express sahipleri her harcamalarında %25 daha fazla mil kazanıyorlar. Yurt içinde Shop & miles program ortağı üye işyerlerinde, o üye işyerinin yaptığı anlaşmaya özel ekstra mil kazanım imkanı var.
Shop & Miles ile TL ödemeli yurt dışı harcamalarda, banka kayıt tarihindeki Garanti Bankası kurundan mil kazanılıyor. Shop & Miles platinum veya daha üst bir ürüne sahiplik söz konusuysa, yurt dışında anlaşmalı markalardan yapılan harcamalardan 2 kat mil kazanılması mümkün. Ülkemizde POS’ların çoğu visa veya MasterCard uyumlu, bunun dışında ödeme sistemleri yerel kartlar için henüz dahil değil. American Express’in ayrı bir ödeme sistemi olmasından kaynaklanan özel bir durumu var. Bu kartlar sadece Garanti bankası POS’larının olduğu üye işyerlerinde geçerli.