Turuncu hesap kısıtlamaları ve limitleri.

Turuncu hesap’ın kısıtlamaları neler ?
Normalde bir vadeli hesap açtırmak için banka size bir alt limit koyar, örneğin 5 bin TL’nin altında vadeli hesap açmanıza izin vermez. Ancak turuncu hesap’ta böyle bir alt limit yok. 1 TL’niz bile olsa bunu hesabınıza yatırabilirsiniz.
Peki bir üst limit var mı ? Evet kısmen var. Turuncu hesap’a istediğiniz kadar para yatırabilirsiniz. ancak turuncu hesap’ın avantajlı faizinden yararlanmak için 250.000 TL ING Bank 250.000 TL olarak duyurduğu üst limiti daha sonra 100.000 TL’ye indirdi. 100.000 TL’lik bir üst limit mevcut ve avantajlı faiz oranından yararlanabilmek için bu limitin altında kalmanız gerekiyor. Bakiyeniz bu limitin üstüne çıktığında hesaptaki bakiyenizin tamamına ING Bank’ın belirleyeceği daha düşük bir faiz oranı uygulanıyor. Bunun sebebi de yüksek miktarda parası olan kişilerin bu hesabın günlük faizinin avantajından faydalanarak yüksek kazanç elde etmelerinin önüne geçmek. ING Bank bu ürünü bir tasarruf hesabı olarak adlandırıyor ve müşterilerini parasını uzun süreli olarak bu hesapta değerlendirmelerini istiyor.
Bu ürün tasarruf hesabı olduğundan para çekmeye de ufak bir kısıtlama getirilmiş. Nakde ulaşmak istediğinizde şubelerden para çekebiliyorsunuz. Bunun yanında ING Bank’ta bir vadesiz hesabınız varsa turuncu hesap’tan vadesiz hesabınıza transfer yaparak ING Bank’ta bir vadesiz hesabınız varsa turuncu hesap’tan vadesiz hesabınıza transfer yaparak ATM’den de paranıza erişebilirsiniz. Veya diğer bankadaki hesabınıza EFT yapabilirsiniz. Ama Turuncu hesap’a banka kartıyla ATM üzerinden direkt olarak erişilemiyor.
Bir diğer kısıtlama da aynen vadeli hesaplarda da olduğu gibi bu hesap üzerinden fatura ödemeleri, otomatik/düzenli ödeme talimatları gibi günlük bankacılık işlemlerinizi yapmamanız. Bunun için önce turuncu hesap’tan vadesiz hesabınıza para transferi yapmanız gerekiyor. Düzenli EFT/Havale talimatı vermek de mümkün değil.
Turuncu hesap sadece bireysel müşteriler için hazırlanmış bir ürün. Dolayısıyla kurumsal/ticari müşteriler bu üründen yararlanamıyor. Her müşteri sadece bir tane turuncu hesap sahibi olabiliyor.
Turuncu hesap faiz hesaplaması
ING Bank’ın web sitesindeki turuncu hesap için hazırlanan sayfada bir hesaplama aracı var.
Çok basit olarak hazırlanmış bu araçla yatıracağınız miktar ve vade süresini girdiğinizde elinize geçecek net tutarı bulabiliyorsunuz. Örneğin 10.000 TL’niz yüzde 8,5’la hesaplandığında 1 sene sonunda 10,749 TL oluyor.
Turuncu hesap’a nasıl başvurulur ?
Turuncu hesap’a şubelerden, internet üzerinde form doldurarak veya telefon bankacılığından başvurabilirsiniz. Başvuru sırasında verdiğiniz bilgilere istinaden imzalamanız için evinize kuryeyle bireysel bankacılık hizmet sözleşmesi gönderiliyor. Hesabınız açıldıktan sonra müşteri temsilcisi tarafından aranarak bilgilendiriliyorsunuz.
Turuncu hesap açtırımalı mıyım ?
Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor, bazı bankaların aksine ING bank sıfır maliyetli bir ürün çıkardığını iddia ediyor ve bizim gördüğümüz kadarıyla bu vaadinin arkasında duruyor. Bunu aslında ürünle ilgili olarak tüm detaylarını anlatıldığı soru cevap sayfasına bakarak da anlayabilirsiniz. Tüketicilerin aklına gelebilecek tüm sorular ayrıntılı bir şekilde cevaplanmış, hiçbir eksik bilgilendirme veya hinlik de söz konusu değil gibi görünüyor. Gözümüze çarpan tek hata yukarıda bahsettiğimiz faiz hesaplama aracında yapılmış. Keşke altına bir not düşerek bu konuda ufak bir uyarı yapsalardı.