Türkiye’ye afet kredisi.

Dünya bankası, iklime ve afete dayanıklı şehirler projesi için türkiye’ye 512 milyon dolar krediyi onayladı.
Dünya Bankası icra direktörleri kurulu, bugün ülkenin ekonomik kalkınmasını destekleme ve insanların hayatlarını koruma hedefi doğrultusunda iklim tehlikelerine ve doğal tehlikelere dayanıklı konutlara ve altyapıya erişimi artırmak amacıyla türkiye’ye sağlanacak 512 milyon dolar tutarında bir finansmanı onayladı.
Dünya bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, söz konusu finansman, iklime ve afete dayanıklı şehirler projesi için sağlandı.
Açıklamada, toplam proje tutarının 338 milyon dolarlık bölümü hanehalkından konutlarını deprem ve iklim tehlikelerine karşı dayanıklığının artıracak şekilde güçlendirebilmelerini veya yeniden inşa edebilmeleri için yeni ve uygun finansman mekanizmalarının geliştirilmesi amacıyla hükümete sağlanırken, 173 milyon dolarlık bölümü daha dayanıklı altyapı inşa etmeleri amacıyla belediyelere finansman sağlanması için iller bankası’na ilbank kullandırılacak.
İstanbul izmir kahramanmaraş manisa ve tekirdağ’a odaklanacak.
Açıklamada, “geliştirilen altyapıdan 1 milyondan fazla insan yararlanırken, 32 bin kişi riskli konut binalarının yeniden inşaası veya güçlendirilmesi için sağlanan kredilerden yararlanacak.
Proje, deprem ve iklim tehlikelerine karşı kırılganlığı oldukça yüksek olan istanbul, izmir, proje, deprem ve iklim tehlikelerine kentsel alanları üzerinde odaklanacak. Bu iller aynı zamanda ülkenin 85 milyonluk nüfusunun yüzde 76’sının yaşadığı ve ülkenin ekonomik faaliyetinin büyük kısmının yoğunlaştığı en büyük kentsel alanlarını içeriyor.” denildi.
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan dünya bankası türkiye ülke direktörü vekili carolina konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan dünya bankası türkiye insanlar ve ülke ekonomisi için ağır bir bedel ödetebilecek olan hem doğal hem de iklimle ilgili tehlikelere karşı özellikle kırılgan bir ülkedir. Bu proje ile dünya bankası Türkiye’nin kalkınmada kaydettiği ilerlemeyi korumak için katkıda bulunmaktan ve dayanıklı ve iklimden etkilenmeyen bir geleceğe geçişini desteklemekten memnuniyet duymaktadır.” ifadelerini kullandı.