Türkiye’nin finansmana erişiminde sorun yok.

Hazine ve maliye bakanı şimşek vergi artışı yönündeki söylentilere değinerek, kamuoyuna defalarca “gelir vergisini kurumlar vergisini artırmayacağız, KDV’nin üst sınırıyla oynamayacağız.” dediklerini vurguladı.
Buna rağmen belli çevrelerin hala bu konuda spekülasyon üretmeye devam ettiğini ifade eden şimşek şu değerlendirmelerde bulundu:
“Seçim arifesinde de vatandaşımızı ciddi bir şekilde yanlış yönlendirdiler bu çevreler, tekrar altını çizmek istiyorum, vatandaşımızın portföy tercihine her zaman saygılı olacağız. Ama türkiye’nin dış kaynak ihtiyacı azalıyor. Çünkü cari açık azalıyor. Türkiye’nin finansmana erişiminde sorun yok. Hatta finansman o kadar bol ki yani almak zorunda kalıyoruz. Çünkü biz piyasada olmazsak, merkez bankasından bahsediyorum, başka sonuçlar çıkacak. Evet çünkü buraya güven var. Neden çünkü uluslararası normalara uygun bir politika seti var. Kurala dayalı. Bakın maliye politikasında kuralımız ne. Çok basit. Bütçe açığını kalıcı bir şekilde deprem dahil önümüzdeki yıldan itibaren yüzde 3’ün altında çekmek istiyoruz. Bakın bu bir kural uluslararası bir kural. Borcu ise zaten biz düşük seviyede tutmaya devam edeceğiz. ama Tabii ki yeşil dönüşüme dijital dönüşüme sanayide dönüşüme kaynak aktaracağız. İhracatçımızı güçlü bir şekilde destekleyeceğiz. Verimlilik artışı, rekabet gücü artışı noktasında hiç tereddüt etmeyeceğiz. Biz ihracatçımızın yanınındayız. Ve onlarla birlikte inşallah sorunları çözeceği verimliliği artıracağız. İnovasyon ekosistemini güçlendireceğiz.”
Bakan şimşek uygulanan ekonomi programının çalıştığını vurgulayarak, “Dolayısıyla bu program çalışıyor. Çalışmaya devam edecek ve enflasyonun yaz aylarından itibaren düşeceğini göreceğiz.
Tabii ki baz etkisi var. Ama bizim konuştuğumuz baz etkisi değil. Bizim konuştuğumuz gecikmeli para politikası etkisinden bahsediyoruz. O devreye girecek. Maliye politikası güçlü bir şekilde destekleyici olacak.” ifadelerini kullandı.
Hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek, kredi derecelendirme kuruluşlarının gelişmeleri fark ettiğini ve gecikmeli de olsa türkiye’nin notunu artırdıklarını belirterek, “Hepsinin görünümü pozitif “Program çalışmaya devam etsin biz notu tekrar artıracağız” diyor özeti bu. çünkü pozitif görünüm demek, “Bir sonraki adımda ben not artırmayı düşünüyorum” demektir. dedi.