Türkiye’de mobil cüzdan projeleri.

Bilişim teknolojilerindeki gelişmeleri kendine en süratli uygulayan sektörlerin başında ödeme sistemleri geliyor. Mobil cüzdan çözümleri de tüm dünyada ve Türkiye’de sıkça yatırım alıyorlar.
Öte yandan bu alandaki girişimlerin tarihçesine baktığımızda, çoğunun mobil cüzdan mezarlığında yerini aldığını, bir şekilde varlığını sürdürebilenlerinde sürdürülebilir bir karlılıktan çok uzakta olduğunu görüyoruz. Peki nedir bu Mobil cüzdan’ın üzerindeki lanet. Bugün bu soruya bir cevap bulmaya çalışacağız.
Mobil cüzdan nedir.
Mobil cüzdan, yürürlükte bulunan yasal düzenlemelere uygun bir şekilde bireylere mobil cihazlar aracılığıyla mobil ağlar üzerinden gerçekleştirilen ödeme işlemleri ve para transferi hizmeti sunan platformlara verilen isimdir.
Dijital cüzdan deyince ilk akla gelen Paypal
Mobil cüzdan deyince ilk başta mobil çözüm olarak icat edilmemiş olsa da benim aklıma gelen ilk marka paypal, internette etkileşimin arttığı ve burada gerçekleşen ürün ve hizmet alım satım işlemlerinde önemli bir ihtiyaca ekonomik maliyetlerle sunduğu çözümlerle paypal aldı başını gitti.2002 yılında o zaman parası ile bir buçuk milyar dolara ebay tarafından satın alındıktan sonra dijital cüzdan çözümlerine ilgi uyandı.
Turkcell Cüzdan’ın hazinli hikayesi
Turkcell Cüzdan’ın iddiası büyük,yolculuğu kısa oldu. Turkcell, Türkiye’de mobil ödemeyle ilgili altyapıyı hayata geçirip, buradaki potansiyeli daha iyi değerlendirmek için Turkcell cüzdan markasıyla mobil cüzdan çözümüne yatırım yaptı. Kasım 2022’de gerçekleştirilen Turkcell teknolojisi Zirvesi’ndeki ürün tanıtımında, daha gidecek çok yolları olduğunu gösterdi ama vaatleri büyüktü. Şirket lansmandan kısa bir süre sonra projeden sorumlu genel müdür yardımcısı ile yollarını ayırdığında, projenin de geleceği hakkında bir fikir sahibi olmanıza imkan vermişti.