Türkiye’de enflasyon düşmesini bekliyoruz.

Ekonomik kalkınma ve iş birliği örgütü OECD başekonomisti clare lombardelli OECD’nin bugün yayınladığı ekonomik görünüm raporu ile türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmelere ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
Türkiye’de yaklaşık son bir yıldır para ve maliye politikasında yapılan değişikliklerin memnuniyet verici olduğunu dile getiren lombardelli sıkı para ve maliye politikası enflasyon gibi büyük bir sorun karşısında ekonominin en ihtiyacı olan adım. Türkiye’de enflasyon hala yüksek ancak düşmesini bekliyoruz. Şu an türkiye’de politika faizi yüzde 50 ve bu seviyenin yılın geri kalanında ve muhtemelen 2025’in ikinci çeyreğine kadar korunması gerekeceğini öngörüyoruz. Ondan sonra gevşeme görebiliriz ancak bu büyük ölçüde enflasyonun seyrine bağlı. Enflasyon beklentilerinin iyi bir şekilde çıpaladığından emin olmak için sıkı para politikasına ihtiyaç var” diye konuştu.
Lombardelli türkiye ekonomisinin 2023’te yüzde 4,5 büyüdüğü bilgisini paylaşarak bu yıl yüzde 3,4 ve 2025’te yüzde 3,2 büyüme beklediklerini söyledi. Bu kapsamda sıkılaştırıcı adımlar nedeniyle ekonomide bir miktar yavaşlama görüleceğini ifade eden lombardelli şu değerlendirmelerde bulundu:
“Deprem bölgesindeki yeniden yapılanma ihtiyacına bağlı olarak önemli ölçüde yatırım var. Bunun da talebi artırdığı açık. Ayrıca, küresel ekonomi canlandıkça türkiye’nin ihracatınında artmasını bekliyoruz. Dolayısıyla türkiye ekonomisine ilişkin iyimser olmak için nedenlerimiz var ancak enflasyonu düşürmek için sıkı politika duruşunun devam etmesi gerekecek. Biz politikada gevşeme beklemiyoruz. Politika faizinde mevcut yüzde 50 seviyesinin makul olduğunu düşündüğümüz için politikanın en azından önümüzdeki yıla kadar sıkı kalacağını öngörüyoruz.” Lombardelli para ve maliye politikasındaki sıkılaşma adımlarının ekonomiye yansımasının zaman aldığına dikkati çekerek türkiye’de de enflasyonun düşmesinin zaman alacağını belirtti. Enflasyonun düşmesi halinde para politikasında bir miktar gevşeme görülebileceğini kaydeden lombardelli “ancak öngörülebilir gelecekte, bu sıkı parasal duruşun sürdürülmesi ve ilave sıkılaşma gerekip gerekmediğinden takip edilmesi önemli” dedi.
Ekonomik büyümede avrupa ve abd arasında büyük fark var.
Dünyada merkez bankalarının politika faizindeki artışına bağlı olarak enflasyonun beklenenden hızlı gerilediğini aktaran lombardelli buna rağmen jeopolitik risklerin enflasyona ilişkin riskler oluşturabileceğini söyledi.
Lombardelli buna rağmen küresel ekonomide bu yıla ilişkin büyüme öngörülerini yüzde 3,1’e yükselttikleri bilgisini verdi.