Türkiye uluslararası yatırımcının odağında.

Ekonomi yönetimince atılan adımlar ve orta vadeli program OVP hedeflerine olan bağlılığın devam etmesiyle türkiye ekonomisine ilişkin belirsizlikler azalırken türk lirası varlıklara olan ilgi de artıyor.
Ekonomi yönetiminin yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü ekonomi politikaları yavaş yavaş meyvelerini veriyor.
Son dönemde uluslararası bazı kredi derecelendirme kuruluşları türkiye’nin kredi notunu yükseltirken TL varlıklara olan ilgi de artmaya devam ediyor. Bu durum türkiye’nin risk primini olumlu yönde etkilerken, fonlama maliyetlerindeki iyileşme de göze çarpıyor.
TL varlıklara yönelik talep hakkında değerlendirmelerde bulunan hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek, türkiye ekonomisine yönelik artan güven ve öngörülebilirliğin dış finansman sağlamayı da olumlu etkilediğini belirterek, “2023 yılının ilk 5 ayında 2,9 milyar dolar net portföy çıkışı olurken haziran 2023 şubat 2024 döneminde 16,8 milyar dolar net portföy girişi gerçekleşti.” ifadesini kullanmıştı.
Kredi derecelendirme kurumlarından olumlu sinyaller gelmeye devam ediyor.
Standart Poor’s S&P geçen hafta türkiye’nin kredi notunu B den B+ ya yükseltti. S&P yaptığı değerlendirmede türkiye’de yerel seçimlerin ardından dış dengelemenin de etkisiyle para maliye ve gelirler politikası arasındaki koordinasyonun iyileşeceğinin düşünüldüğü belirterek gelecek 2 yıl içinde portföy girişlerinin artacağının cari açığın daralacağının enflasyon ve dolarizasyonda düşüşün öngörüldüğünü kaydetti.
Fitch ratings de mart ayı başında türkiye’nin kredi notunu B den b+ ya yükseltmiş not görünümü de durağan dan pozitife çıkarmıştı.
Moody’s bu yılın başında türkiye’nin kredi notunu B3 olarak teyit ederken not görünümünü durağan’dan pozitife çevirmişti.
Analistler gelecek dönemde enflasyonda kalıcı yavaşlamanın sağlanabilmesi ve cari açıkta düşüşün gerçekleşmesi durumunda moody’s’in 19 temmuz’daki türkiye değerlendirmesinde not artışı gelebileceği öngörüsünde bulundu.