Türkiye mortgage piyasası ve brokerlık.

Türkiye mortgage kredileri piyasasına bakıldığında, mevcut altyapı sadece üst gelir grubuna hitap ettiğinden ve bunun konutların niteliği, fonlama oranı ve vade süreleri açısından sınırlı bir talep oluşturduğu gözlemleniyor.
Mortgage kredilerinin bulundukları ekonomiye istikrar, hareket, ucuz maliyetli fonlama imkanları vb. faydalar sağlayabilmesi için üst gelir grubunun dışında orta gelir grubu tarafından benimsenecek şartlara kavuşması gerekir. Mortgage kredileri ancak bu şekilde adetsel ve hacimsel olarak ekonomiye fayda sağlayacak boyutlara ulaşabilir.
Orta gelir grubu içerisinde mortgage ancak sahip olmak istedikleri konut değerinin %50’sinden fazlasını öz kaynaklarından karşılayabilecek tasarrufa sahip tüketiciler için cazip gelebilecektir. Bu tür kredilerde ise vadeler 10-15 sene arasında olursa tüketicinin bütçesini sarsmadan ödeme imkanı sağlayabilir.
Daha öncesinde bir gayrimenkul sahip tüketiciler bu gayrimenkullerini teminat gösterek almak isteyecekleri gayrimenkul için kredi almak suretiyle teminat için ayrı bir finansman sağlayıp, kalan miktar için yeni aldığı gayrimenkula mortgage kredisi alıp fonalam sağlayabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken konu, tek bir konut için iki ayrı gayrimenkulu ipotek gösteriyorsunuz. İki ayrı kredi iki ayrı borçlanma demek.
Böyle bir operasyona kalkışmadan önce, toplam ödemelerinizin gelecekteki gelirinize olan oranına da dikkat etmeniz gerekir.
Mortgage birincil piyasalarda hacimsel gelişim ve yaygınlık arzu edilen boyutta değil. Piyasalarda, ağır geliştirmeye başladılar. Türkiye mortgage piyasasında faaliyet gösteren bankalar ortalama sekiz ürünle biribrleriyle rekabet etmekte. Mortgage kredileri, düzenli gelire sahip orta gelir düzeyinde tüketiciler için tasarlanmış bir konut finansman sistemidir. Düzenli gelire düzeyinde tüketiciler içi tasarlanmış bir konut finansman sistemidir. Düzenli gelire sahip olmadan en önemli kriter ise, düzenli gidip gelinen ve mesai harcaması gerektiren bir mesleğe sahip olmaktır. Böyle bir mesai zorunluluğunda, günlük yoğun tempo içerisinde bu kadar çeşitliliğinin arasında, ihtiyaca uygun en ekonomik ürüne karar vermek oldukça yorucu bir süreç olacaktır. Bu süreci mortgage kredileri konusunda uzmanlaşmış ve piyasayı ve ürünleri yakında takip edip analiz eden birine belli bir ücret veya komisyon karşılığı yaptırmak ekonomik bir çözüm olacaktır.