Türkiye ihracat iklimi endeksi 8 ayın en yükseğinde.

İstanbul sanayi odası İSO türkiye imalat sektörü ihracat iklimi endeksi şubatta 51,1 puana yükselerek son 8 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen istanbul sanayi odası İSO türkiye imalat sektörü ihracat iklimi endeksi’nin şubat 2024 dönemi sonuçları açıklandı. Endekste eşik değer olan 50.0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye Endeks sonuçlarına göre ocakta 50,6 olan İSO Türkiye İmalat Sektörü ihracat iklimi endeksi şubatta 51,1’e yükselerek ihracat pazarlarındaki talep koşullarında üst üste ikinci ay iyileşmeye devam etti. İhracat iklimindeki güçlenme ılımlı olarak birlikte geçen yılın haziran ayından bu yana en belirgin düzeyde gerçekleşti.
Şubat ayı verileri, Türkiye’nin ikinci en büyük ihracat pazarı olan ABD’de ekonomik aktivitenin güçlü bir şekilde arttığına işaret etti. Bu ülkede büyüme hızı son 8 ayın en yüksek düzeyine ulaştı.
Avrupa’nın birçok önemli ihracat pazarında genişleme hızlandı ve zayıf bir dönemin ardından toparlanma sinyalleri devam etti. Birleşik krallık italya ve ispanya’da üretimi artışı şubatta ivme kazandı. Diğer yandan almanya ve fransa’da ekonomik aktivite belirgin şekilde daralmaya devam etti. Türk imalat sanayisinin ihracatındaki ağırlığı yaklaşık yüzde 13 oran bu iki ekonomide devam eden zayıflık ihracat iklimindeki genel iyileşme görünümünü sınırlıyor. Veri setine yeni eklenen ve ihracat pazarının yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturan romanya’da imalat sanayisi üretimi bir önceki ayda olduğu gibi şubatta da keskin düşüş gösterdi.
Ekonomik aktivite en hızlı bae’de arttı Anket kapsamında takip edilen ülkeler içerisinde ekonomik aktivitenin en hızlı artış kaydettiği ülke birleşik arap emirlikleri BAE oldu. Söz konusu büyüme haziran 2019’dan bu yana en yüksek oranda gerçekleşti.