Türkiye bankalar birliği TBB risk merkezi.

1 Türkiye bankalar birliği risk merkezi nedir.
Türkiye cumhuriyeti merkez bankası’nın TCMB halk arasında kara liste olarak da bilinen kayıtlarının aktarıldığı, 5411 sayılı bankacılık kanunun’da yapılan değişiklikle hayata geçirilen bir oluşumdur.
Amacı, kredi kuruluşları ile bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu BDDK tarafından uygun görülen finansal kuruluşların müşterilerinin risk bilgilerini toplamak ve söz konusu bilgileri bu kuruluşlar ve müşterileri ile veya onay vermeleri koşuluyla 3. kişilerle paylaşılmasına imkan veren altyapıyı sunmaktadır.

2 TBB risk merkezi’ne kayıtları kimler temin ediyor.
TBB risk merkezi’ne ilgili kayıtları kredi kuruluşları ile BDDK tarafından üye olması uygun görülen finansal kuruluşlar temin etmektedir. Kredi kuruluşları olarak kastedilen mevduat, katılım, kalkınma ve yatırım bankalarıdır.
Finansal kuruluşlar ise finansal kiralama, faktöring, finansman ve varlık yönetim şirketleridir.

3 TBB Risk merkezi’nde yer alan bilgiler nelerdir.
Risk merkezi üyesi kredi veya finansal kuruluşlarının müşterilerine ait kredi ve kredi kartıları, protesto edilmiş senetler, karşılıksız işlemi yapılmış ve sonrasında ödenen çekler ile ibrazında ödenen çekler, yasal takibe intikal etmiş kredi ve kredi kartları bilgileri yer alır.

4 Risk Merkezi bünyesinde su, elektrik , telefon, gsm, dijital platformlar ve internet gibi abonelik gerektiren hizmetlere ait tüketicilerin fatura ödeme performansları yer alıyor mu.
Risk merkezi’nin mevcut kapsamında bu hizmetlere ait bilgiler yer almamakta birlikte yasal altyapının ve bununla ilgili teknik altyapı çalışmalarının gerek TBB risk merkezi, gerekse bu abonelik hizmeti veren firmalar nezdinde tamamlanması durumunda yer almaya başlaması planlanmaktadır.