Turkcell’den bankalara tartışmalı bir sms hizmeti.

Geçtiğimiz haftalarda bankacılık ürünleri arasında güzel bir yenilik örneği olan altın bonus kredi kartından bahsettiğimizi hatırlayanlar çıkacaktır. Bugün size farklı bir alanda faaliyet gösteren bir firma tarafından geliştirilen inovatif bir üründen bahsetmek istiyoruz, ama öncesinde bilmeyenler için inovasyonun basit bir tanımını yapmamızın iyi olacağını düşündük.
Günümüzde hemen hemen her büyük firmanın böyle bir yere göğe sığdırmayıp aradığı, ancak pek suretiyle bünyesinde çalışılan şirketlere daha fazla kazanç sağlamaktır. Geliştirdiğiniz yeni, farklı, değişik fikirler çalıştığınız şirkete yeni bir kazanç kapısı sağlamıyorsa, inovasyon sahibi biri olduğunu siz dahil kimsenin iddia etmemesi lazım.
Finansbank tarafından yakın zamanda çıkarılan Fix Card’ı bu açıdan değerlendirdiğimizde, inovatif bir ürün olduğunu kabul etmemiz gerekir. Finansbank Fix Card’la kredi kartları ürün yelpazesinde tüketiciler tarafından önemli bir şikayet konusu olan kart aidatını ortadan kaldırmış, ancak ilave işlem maliyetleri çıkartıp bunları Fix Card sahibi olacak tüketicilere yansıtarak belki de Finansbank CardFinans’tan çok daha fazla gelir üretecek bir ürün yaratmıştır.
Gelelim Turkcell tarafından geliştirilmiş ve bugünkü yazımıza konu olan inovatif hizmete. Malumunuz kriz başladığı günden bu yana bankaların kredi, kredi kartı, mortgage ürünlerine sahip gecikmede müşteri sayısı ve gecikmedeki alacak tutarları oldukça arttı. Bankalar bu artışı kontrol edebilmek amacıyla agresif tahsilat politikalarına geçip, bu politikaları tam gaz uyguluyorlar.
Her türlü alacağı tahsil kabiliyetine ulaşabilmek için özellikle şart size borcu olan kişiye ulaşabilmektir. Kişiye önce ulaşmak gerekir ki, size borçlu olduğunu hatırlatabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde işler çirkinleşmeye başlarsa, yani borçlu borcunu ödemeye yanaşmazsa,
kendisine ulaşabileceğinizi kanıtlamış ve borçlunun hiç de hoşuna gitmeyecek yöntemleri icra vb. etkin olarak kullanabileceğinizi ima etmiş olursunuz. Bu şekilde bir ima, borçlunun hiç aklında yokken bile borcunu ödemesi için gerekli motivasyonu çoğu zaman sağlayan bir yöntemdir.
Borçlulara ulaşmak için en önemli kanalın borçluların sahip oldukları cep telefonları olduğunu kimse inkar edemez. Eğer bankaysanız ve gecikmesi bulunan müşterilerin cep telefonlarına sahipseniz, onlara günün her saatinde kapsama alanı içinde bulunmaları durumunda ulaşıp, borçlarını ödemek konusunda motivasyonu artırmak suretiyle gecikmedeki alacakların tahsilatlarını arttırabilirsiniz.