Turkcell CEP-T cüzdan temassız ödeme çözümü.

24 nisan 2012’de yayınlanan bir habere göre, kredi kartı sahiplerine cep telefonları ile temassız ödeme yapmalarına imkanı verecek çözümler sunan bankalar kervanına denizbank da katıldı. Denizbank’ın Turkcell’in ortaklığı ve MasterCard ile Gemalto’nun desteğiyle geliştrdiği projesiyle, müşteriler cep telefonlarını kullanarak temassız kart okuyucusu olan işyerlerinde şifresiz yapabilecekler. Ürünle ilgili detaylara girmeden önce gelin önce temassız ödeme teknolojilerinden yakın alan iletişimi ve mobil cihazlar entegrasyonları hakkında kısa bir bilgi verelim.
NFC’nin kökleri tahmin ettiğinizden daha eskiye uzanıyor. Önceleri süpermarketlerde barkod uygulamalarına alternatif olarak kendine kullanım alanı bulan NFC aradığı güvenli yuvayı şimdilerde ödeme sistemlerinde bulmuş gibi gözüküyor. NFC bu özelliği taşıyan eşya veya cihazların radyo frekansı kullanarak data alışverişi yapmasına imkan veren, RFID standartlarına dayanan bir teknoloji. Örnek vermek gerekirse bluetooth ile uyumlu cihazlar 10 metre mesafeden ses ve görüntü alışverişi yapabiliyor. NFC ise veri iletişiminin birkaç cm’lik bir mesafede yapılmasına imkan veriyor.
Nakitsiz Türkiye hedefinde temassız işlemler şart
Ülkemizde faaliyet gösteren ödeme sistemleri ve onlara bağlı bankaların hemen hepsi gelecekte nakitsiz bir Türkiye hayal ediyor. Nakitsiz bir dünya bu kuruluşlar için daha önce elde etmedikleri oranlarda komisyon gelirlerine erişecekleri anlamına geliyor. Böyle bir hedefe ulaşmak için ise işlem tutarlarının küçülmesi, küçük tutarlı işlemlerin hızlanması şart.
Bu noktada temassız işlemler ve NFC çözümleri önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. Bu teknolojinin mobil cihazları entegre edecek çözümler sunması ise güzel bir inovasyon örneği.
Türkiye’de kredi kartı ve cep telefonu sahipliği bir çok Avrupa ülkesinin çok üzerinde. Dolayısıyla yoğun talep olan bu iki ürünü birleştirmek suretiyle gelirlerini arttırmayı hedefleyen GSM operatörlerini ve kredi kartı şirketlerini anlayabiliyoruz. Sonuçta kağıt üstünde hemen herkesin elinden düşmeyen tek aksesuar olan cep telefonlarının günlük alışverişlerde kullanılmak üzere ödeme sistemleriyle entegrasyonunu cep telefonuyla yaşayan ve tüketen Türkiye için çok güzel bir resim oluşturuyor. Temassız ödeme – cep telefonu entegrasoynunu sunan banka sayısı her geçen gün artıyor. Hepsinde NFC artık standart; ama çözümler bazen aksesuarlar, bazen SIM Kartlar, bazen ise NFC destekli hafıza kartları olarak karşımıza çıkıyor.