Türk tüketicisi kredi kartı yerine nakit.

Visa europe tarafından tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını belirlemek amacıyla düzenlenen araştırmanın sonuçları açıklandı. Bir önceki sene ingiliz, yunan ve alman tüketicilerinin tercihleri hakkında bilgilerin yeraldığı rapor, bu sene türkiye, polonya, yunanistan ve ingiltere’de ingiltere Avrupa’da kredi kartının en yoğun şekilde kullanıldığı ülke olması nedeniyle her sene sabit yapılmış. Araştırma bu ülkelerdeki 18 – 65 yaş arası tüketicilerin özellikle pazar günü öğleden sonra alışveriş yapmayı sevdiği, haftada bir kez gıda alışverişi yaptığı, kuyrukta beklemekten çok rahatsız olduğu gibi önemli. Noktaların yanısıra, bu farklı ülkelerde bulunan tüketicilerin ödeme tercihlerine de değinilmiş. Araştırmanın sonuçlarının bulunduğu dosyaya ulaşmak ve sonuçları kendimiz yorumlamak için biraz daha beklememiz gerekiyor, zira visa’nın web sitesinde hala 2008 yılında yapılan araştırmaya ait sonuçlar var. Yapılan açıklama daha çok bir basın bülteni detayında olduğu için, elimizdeki bilgileri visa’nın cımbızla çekip yorumladığı detaylar. Bu detaylara göre, Türk tüketicilerin yaklaşık 1/3 yüzde 32 alışverişlerinde kart kullanımını tercih ediyor. Araştırma, erkeklerin kadınlara oranlar kredi kartlarını daha sık kullandıklarını ortaya koyuyor. Kadınların yüzde 29’u kredi kartı kullanırken, bu oran erkeklerde yüzde 33’e çıkıyor. Buradan etkin bir çok faktör olabilir, örneğin Türkiye’deki çalışan nüfusun içindeki kadınların erkeklere oranı. Yine türkiye ekonomisi içerisinde önemli bir kalem olan kayıt dışı ekonomide yer alan tüketicilerin yurt içi tüketimdeki payının hala azımsanmayacak seviyede olması gibi faktörler de sayılabilir.
Türk tüketicilerin yüzde 60’ı halen en güvenilir ödeme aracının nakit olduğunu düşünüyor. Aynı araştırma verileri nakit ödemenin ingiltere’de “nesli tükenen” bir trend olduğuna da işaret ediyor. İngiltere’de araştırmaya katılanların yüzde 60’ı türklerin tam aksine kart ile ödeme yapmayı tercih ederken, sadece yüzde 33’ü alışverişlerinde nakit kullanıyor.
Bu durumun sebebi, ingiltere ve amerika gibi ülkelerde tüketicilerin alışverişleri ve fatura ödemeleri sırasında yoğun bir şekilde çek kullanımınızı tercih ediyor olmaları. Çek kullanımı ile karşılaştırıldığında kredi kartlarının bir çok kolaylık sağlaması nedeniyle, kullanımının ağırlıklı olarak kredi kartında olması kadar normal bir şey yok. Çek hesabının bakiyesini sık sık takip etmek ve yazılan çeklerin tutarı kadar bakiyenin hesapta bulunması sağlamak gerekirken, bir ay boyunca belli bir kredi kartı limiti dahilinde harcama yapmak, kredi kartı sliplerini saklamak suretiyle harcamaları kolayca takip edebilmek ve diğer işlem özellikleri de bir araya gelince, en yaygın ödeme aracı olan kredi kartının çekten daha popüler olması normal geliyor.