Türk eximbank ile anlaşmalar imzaladı.

Saudi EXIM’den yapılan açıklamaya göre,Türk tarafıyla imzalanan ve türünün ilk örneği olan anlaşma, Saudi EXIM Bank üst yöneticisi CEO Saad Alkhalb ve Türkiye Finans Genel müdürü murat akşam tarafından imzalandı.
Saudi EXIM, türkiye ihracat kredi bankası Türk eximbank ile uzmanlık paylaşımı ve iki ülke arasındaki karşılıklı ihracatın desteklenmesi de dahil olmak üzere çok yönlü iş birliği için bir anlaşmaya daha imza attı.
Alkhalb, Saudi EXIM anlaşmasını Türk eximbank’taki mevkidaşı ali güney ile imzaladı.
Her iki imza, İstanbul’da düzenlenen türkiye saudi arabistan iş ve yatırım forumu sırasında atıldı.
Suudi arabistan’ın türk finans kuruluşlarıyla olan ortaklarının ve bankanın hem yerel hem de yabancı ortaklıklarını büyütme ve genişletme arayışının bir parçası olan iki anlaşma sayesinde banka, suudi arabistan’ın petrol dışı ihracatının büyümesine ve küresel olarak rekabetçi hale gelmesine yardımcı olacak, sürekli büyüyen bir dizi kredi çözümü ve hizmeti sunabilecek.
“İki anlaşma, suudi arabistan ile türkiye arasındaki ilişkilerde ileriye doğru atılmış bir adım ve yeni bir ticaret yolu.”
Açıklamada görüşlerine yer verilen saudi eximbank ceo’su alkhalb bu iki anlaşmanın suudi arabistan krallığı ile türkiye cumhuriyeti arasındaki ilişkilerde ileriye doğru atılmış bir adım ve yeni bir ticaret yolu olduğunu belirterek, “Anlaşmalar, Saudi EXIM’in suudi ihracatçılara ve türk ithalatçılara bir dizi finansman ve kredi çözümüyle yardımcı olma ve Türkiye’ye ihracatımızın finansmanındaki eksiklikleri giderme çabalarının bir parçasıdır” ifadesini kullandı.
alhalkb saudi exim’in daha fazla sayıda yerel ve uluslararası finans kuruluşuyla suudi ihracatcını destekleyecek anlaşmalar yapacağını ve böylece petrol dışı ihracatın GSYH’ye katkısının şu anda yüzde 16’dan 2030 yılına kadar en az yüzde 50’ye çıkarılmasına yardımcı olacağını kaydetti.
Türkiye finans genel müdürü murat akşam da saudi exim ile yapılan anlaşmanın suudi arabistan ve türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirdiğini ve karşılıklı fayda sağlayan yatırım olanakları için yeni bir fırsat sunduğunu bildirdi.
Akşam, Saudi exim’in finans ve kredi piyasasında saygın bir konuma sahip, suudi ihracatçıların ve türk ithalatçıların büyük bir destekçisi olduğunu aktardı.
“Anlaşma karşılıklı ticarette yeni bir sayfa açtı”
Türk eximbank genel müdürü ali güney ise türk eximbank ile suudi exim arasındaki anlaşmanın karşılıklı ticarette yeni bir sayfa açtığını belirtti.
Güney, türk tarafının küresel ticaretin yararına ideal coğrafi konumlara ve küresel pazarlarda güçlü itibarlara sahip olan her iki ülkenin yararına olacak şekilde türk exim bank ile suudi finans kuruluşları arasındaki iş birliğini geliştirme konusunda istekli olduğunu, her iki ülkenin de küresel ticaret arenasında yükselme arzusunu paylaştığını kaydetti.